Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kuldrist taas koguduse käes

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Theodor Hasselblatt on Jaan Tammsalule üle andnud Bruno Hasselblatile kuulunud kuldristi.

Theodor Hasselblatt on Jaan Tammsalule üle andnud Bruno Hasselblatile kuulunud kuldristi.

Mitmendat põlve vaimulik Theodor Hasselblatt andis rukkimaarjapäeval Tallinna Jaani kogudusele oma isale Bruno Hasselblatile kuulunud kuldristi.

«80 aastat on möödunud sellest ajast, kui minu isa sai selle risti kingiks koguduselt. Õige aeg on rist kogudusele tagasi anda,» ütles Theodor Hasselblatt hardushetkel kõneldes.

Bruno Hasselblatt teenis Tallinna Jaani kogudust ustavalt aastatel 1912–1939, seejärel lahkus perekond Saksamaale. 11. detsembril 1927 sai ta koguduselt tänukingiks pärast 15aastast teenistust kuldristi, millele on graveeritud 1Pt 4:10–11.

Hardushetkel kõnelnud koguduse õpetaja praost Jaan Tammsalu meenutas Hasselblattide suguvõsa, kust esimene vaimulik astus ametisse aastal 1638. Kuigi 1939. aastal lahkuma kutsutud, peavad Hasselblatid Eestit oma koduks nagu paljud teisedki Eestist ükskõik kummas suunas lahkunud inimesed, kes on koduigatsuse vorminud oma loomingusse.

Koguduse poole pöördunud Theodor Hasselblatt toetus Piibli kirjakohale Issanda heldusest, mis ei ole otsa saanud. Issanda suur heldus on see, et ta ise võis 1963. a esmakordselt Eestisse tulla ja laseb sündida asjul, mis toona ilmvõimatud tundusid.

Hardushetkel musitseerisid organist Hille Poroson ja trompetist Erki Möller.

Bruno ja Adele Hasselblati 1920. aastal laulatatud abielust sündis üheksa last, kellest praegu on elus kuus. Kirikus kuldristi üleandmisel viibis lastest ka Theodori õde Brigitte Lundblade.

Sirje Semm