Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Konkurss koolinoortele Villem Reimani tegevusest

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Villem Reiman on Eesti kulturaloole põhja pannud. Tema on meie rahva minevikku teadusliselt valgustades ühtlasi meie silmi tuleviku jaoks selgitanud. Tema on meid ajalooliselt mõtlema õpetanud.
Jaan Tõnisson, 1911

Villem Reimani Kolleegium kutsub ajaloohuvilisi gümnaasiumi- ja kutsekoolide õpilasi Villem Reimani 150. sünniaastapäeva eel uurima suurmehe elu.
Villem Reiman oli ühe põlvkonna vältel, aastail 1890–1917, eesti rahvuskultuuris üks mõjukaimaid tegelasi, kes lõi juhtivalt kaasa haridus ja kirikuelus, karskusliikumises, ajakirjanduspõllul arvamusliidrina, kirjanduskriitikuna, ajalookirjutajana jne. Teda nimetatakse teadusliku ajaloolise mõtteviisi algataks eestlaste hulgas.
Temast sai mõjuvõimas ideoloog ja uute rahvuslike ettevõtmiste algataja järgmise põlvkonna tegelaste jaoks nagu Jaan Tõnisson, Oskar Kallas, Johan Kõpp jt. Seetõttu võib Reimani tegevusperioodi vaadelda ka nn Villem Reimani ajastuna.
Esseekirjutajatele ja uurimuse koostajatele võiks huvi pakkuda selle ajastu ja toona juhtivamate tegelaste ees olnud ühiskondlik-kultuurilised põhiprobleemid: mille üle muret tunti ja vaieldi, milliseid lahendusi pakuti jms. Oli seal ka midagi sellist, mis tänapäevalgi päevakorras püsivad? Kuidas on tänane koolinoor seotud tookordsete suurvaimudega?
Konkurss toimub kahes kategoorias: uurimus ja essee. Tööd esitada kolleegiumile selle aasta lõpuks, auhinnad antakse üle järgmise aasta 9. märtsil.
Teemad ja täpsema info leiab Eesti Ajalooõpetajate Seltsi kodulehelt www.eas.edu.ee