Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

KOMMENTAAR

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Veiko Vihuri, EELK esindaja Porvoo osaduskonna kontaktgrupis:

2006. aasta märtsis valminud Balti piiskoppide kiri Uppsala peapiiskopile on ajendatud Rootsi kiriku otsusest samasooliste nn registreeritud partnerluse õnnistamise kohta.

See otsus on tekitanud hämmingut ja vastuseisu nii luterlike kirikute seas Luterlikus Maailmaliidus kui Porvoo osaduskonnas. Tegemist ei ole tagasihoidliku muudatusega kiriku liturgilises praktikas, vaid kardinaalse pöördega suhtumises pühakirjas ilmutatud usutõdedesse. Vähemalt nii mõistavad asja traditsioonilise usukäsitusega kristlikud kirikud, ja seda nendivad ka Baltimaade luterlikud kirikujuhid.

EELK on dilemma ees: meil on ajaloolised sidemed Rootsi kirikuga, on sõpruskogudused ja isiklikud suhted. Me tahaksime suhtlemist jätkata. Samas käitub meie partner viisil, mis on teravas vastuolus pühakirjaga. Kristlastevaheline osadus rajaneb ikkagi usu ja õpetuse ühtsusel. Baltimaade piiskopid ütlevad, et samasoolisi paare õnnistavate või (NB!) seda tegevust toetavate vaimulikega ei saa olla osaduses. Praktikas tähendab see seda, et kõnealused Rootsi kirikutegelased ei saa enam jutlustada ja kaasa teenida meie kirikutes, samuti ei tohiks neid võtta armulauale. Balti piiskoppide kiri ei ole küll juriidiline, kirikuõiguslik dokument, kuid see väljendab luterliku kiriku arusaama puhtast õpetusest, mis rajaneb Piiblil. Selles väljendatud seisukohad on heaks kiitnud EELK piiskoplik nõukogu.

Mind isiklikult teevad arengud Rootsi kirikus ääretult nukraks. Kindlasti on seal palju õigeid ja ustavaid kristlasi, kes vajavad meie eestpalveid. Samas võime eeldada, et Rootsi eeskuju järgivad lähitulevikus mitmed teisedki Põhjamaade luterlikud kirikud, meie lähinaabrid ja ammused suhtluspartnerid. Ja EELK-l tuleb paratamatult otsustada, millist luterlust me siis ikkagi tahame.