Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kõik on oodatud

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Laine Villenthal 2. juunil Tartus kiriku sünnipäeval.

Laine Villenthal 2. juunil Tartus kiriku sünnipäeval.

29. juunil on Nissi kirikus algusega kell 18 tänujumalateenistus, millele järgneb kohvilaud palvemajas. Tähistatakse emeriitõpetaja Laine Villenthali 85. sünnipäeva.

Sünnipäevalaps ise ütleb, et ta ei kutsu sünnipäevale kedagi, ent kõik on siiski oodatud. Talle kingitud elu ja pikaaegset pühendumist kirikutööle märgitakse tänujumalateenistusega, osalema saabuvatel vaimulikel palub ta kaasa võtta talaari.

Laine-Reseda Villenthal on sündinud 29. juunil 1922. aastal Läänemaal Sooniste vallas Ellamaa külas Saapa talus 11-lapselise pere viienda lapsena. Ta lõpetas Haapsalu gümnaasiumi ja käis Haapsalus pedagoogilistel kursustel, mis andis talle õiguse töötada aastatel 1942–1949 õpetajana Läänemaa koolides, kuid oli sunnitud oma vaga meelsuse tõttu töö lõpetama.

Ta jätkas töötamist lasteaiakasvatajana, õppides samaaegselt salaja Usuteaduse Instituudis (1951–1964). Juulis 1954 sai temast Misso abikiriku ja 1964 Pindi koguduse jutlustaja. Koguduse soovil ordineeriti ta 16. novembril 1967 Tallinna Toomkirikus õpetajaks – temast sai esimene ordineeritud naisvaimulik Eestis.

1984. aastast sai Laine Villenthalist Pindi koguduse teenimise kõrval ka Petseri koguduse hooldajaõpetaja. Pensionile jäi ta alles 31. detsembril 2003, misjärel kolis lapsepõlvemaale Nissi.

Sealse koguduse õpetaja Lea Jants-Ylönen ütleb, et Laine on väga tagasihoidlik, tal on haruldane, aastatega õpitud tasakaalukus. Eriliselt hindab noor õpetaja vana kooli õpetust, imelist oskust rääkida peast. Laine on endiselt tegus: igal nädalal on palvemajas piiblitund, teda kutsutakse palju igale poole ja nüüd on tal aega ka kutsetele vastata. Noor õpetaja on tänulik kogemustega naisvaimuliku õpetuste ja seisukohtade eest.

2004. aastal autasustati teenekat õpetajat Eesti Punase Risti II klassi teenetemärgiga; kiriku 90. aastapäeva aktusel Tartu Jaani kirikus andis peapiiskop Andres Põder talle üle EELK Teeneteristi III järgu ordeni. Eriline oli see hetk, kui kogu kirikutäis rahvast plaksutades tunnustas tehtud tööd ja ilmselt nii mõnigi mõtles, et autasu oleks võinud veel suurem olla.

Ilusast pidupäevast Tartus oli Laine sõnul kõige olulisem piiblisalm «Mina olen viinapuu, teie olete oksad. Kes jääb minusse ja mina temasse, see kannab palju vilja…» (Jh 15:5). See salm oli trükitud ordeniga kaasnevale tunnistusele. 

Saabuval sünnipäeval on kõigil võimalik tunnustada ustavat jumalasulast – Laine Villenthal on lisaks varem ilmunud luuleraamatule «Kimp luuletusi» kirjutanud raamatu oma elust ja see ootab nüüd kirjastamist. Väike annetus oleks sünnipäevalapsele kena kingitus.

Rita Puidet