Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirikute öö tuleb sel aastal reedel, 10. juunil

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Õhtul ja öisel ajal pühakodade uksi avada pole just tavaline. Mõned pühad ja erilised teenistused, aga lihtsalt niisama … Kirikute öö tahab inimesed kirikusse kutsuda, lubab küsida ja uurida, annab võimaluse ringi vaadata – teha seda, milleks jumalateenistus, talitus või kontsert ei anna mahti ega näe ette.
2016. a kirikute öö motos seisab Ilm 21:25: «Tema väravaid ei lukustata päeval, öö seal ju puudub». Osalemiseks saab registreerida kodulehel www.kirikuteoo.ee 16. maini.
Eestis alustati kirikute ööga Tartus frantsiskaani õdede kloostri eestvedamisel aastal 2012. Tollal osales 12 kirikut ja üks klooster, külastusi oli ligikaudu 7000. Nüüdseks on tava levinud üha rohkemates kohtades üle Eesti eeskätt tänu projektijuht Tiina Viirelaiule. Sel aastal on projektiga liitujaid rõõmustavalt palju.
Kui 2015. a oli osalejaid lisaks Tartu kogudustele veel Nõos, Kõpus ja Suure-Jaanis (kokku 17), siis nüüdseks on kogudusi registreerunud 41. Pea täies koosseisus on Margus Suvi eestvedamisel projektiga liitunud Valga linna kirikud, kes tõmbavad kaasa Läti Valka luteri kiriku, kuid toovad esile ka uue väljakutse – teha kirikute ööd vene keeles.
Sündmus on saanud ühiseks nimetajaks, mis erikeelseid ja vahel ka erimeelseid inimesi koos tegutsema paneb. Uusi tulijaid on rohkesti ka Virumaal.
Projekti toetab Eesti Kirikute Nõukogu. On hea, kui kirikute ööst kujuneb omamoodi üle-eestiline võrgustik ja inimestel on võimalus külastada paljusid kirikuid. Rõõmustav on, kui teeme kirikuti oikumeenilist koostööd ja kutsume inimesi endale külla. Vajadus sellise kutse järele on suur ning sageli üllatav just kirikutele endile.
Kui 2014. aastal esimest korda oma koguduses kirikute öö korraldasime, ei osanud nii head tulemust loota. Väike maakirik oli rahvast täis ja inimeste huvi kiriku asjade vastu väga suur: miks see pealuu seal on?, kuidas orel töötab?, kui kõrgel me oleme?, miks Jeesus ristil on?, kuidas te ära elate? Neile ja kümnetele või sadadele küsimustele vastasid ja vastavad ka sel aastal meie koguduse vabatahtlikud töötegijad.
Juba esimesel korral saime tunda tänu. Üks inimene kirjutas hiljem: «Saadan tänu kirikute öö toimumise eest! Olen väga tänulik! Kõik teie mõtted, nähtu ja inimesed, kellega kohtusime – see oli rikastav.»
Kirikute öö on rikas andide, kohtumiste ja võimaluste poolest. Eelmise aasta öökirikus pildistatud foto jõudis isegi postkaardile! Sel aastal avame kirikuuksed kolmandat korda – teades, et tulevad taas ilusad ja hinge ülendavad juunikuu õhtu- ja öötunnid. Kirikus, oma rahva keskel. Julgustan eeskuju järgima nüüd eeskätt pealinnas, aga ka mujal.
Paljud on küsinud, mida kirikute öö ürituste ajal teha. Võimalusi on palju ja valmis tuleb olla mitmekesi. Hea on pakkuda programmi, aga anda ka aega, olla ja inimestega lihtsalt vestelda. Nii mõnigi on jäänud kirikusse kogu ürituse ajaks. Meie kogemus on ka see, et öö kirikus läheb järjest pikemaks ja sisukamaks, sest teha on palju huvitavat.
Sel aastal on avamise ja tervituse järel võimalik külastada Kõpu kiriku erinevaid ruume ja torni, kuulata öökontserti, vaadata maalinäitust. Käärkambris on ehk taas Uku Masingu kino ja ööpalvusel lauldakse koos Taizé laule.
Ja kes teab, ehk tuleb midagi veel. Head ööd!
vilumaa_hedi_leks2013

 

 

 

 
Hedi Vilumaa,
Kõpu Peetri koguduse õpetaja