Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirikumuusikute erialapäevad esmakordselt Tartus

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Erialapäeval Jaani kirikus said muusikalises töötoas kõik soovijad pillide peal kätt proovida.

Erialapäeval Jaani kirikus said muusikalises töötoas kõik soovijad pillide peal kätt proovida.

Traditsiooniliste kirikumuusik-muusikaõpetaja erialapäevade eesmärgiks on pöörata tähelepanu ühele aktuaalsele rakenduslikule teemale ning tutvustada kirikumuusika eriala Viljandis.

22.–23. märtsil toimusid Viljandis ja Tartus Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia (TÜ VKA) kirikumuusikaõppe ja Tartu Ülikooli (TÜ) usuteaduskonna XII teemapäevad «EELK 90 – Eesti kirikumuusika eile ja täna». Seekord oli teemaks Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku kujunemine ja käekäik läbi kirikumuusika prisma.

Kuna kultuuriakadeemia ühines eelmisel aastal Tartu ülikooliga, siis annab see päevade korraldaja organist Elke Unti arvates erialale uue dimensiooni ning võimaldab erinevaid koostööalgatusi teaduskondade vahel. Nii tekkiski mõte korraldada tänavu teemapäev ka Tartus ning kaasata lisaks muusikutele üritusse teolooge.

TÜ usuteaduskonna dekaan Riho Altnurme sõnul on muusikal religioonis oluline roll ning ta loodab tulevikus näha rohkem musikaalseid teolooge: «See on hämmastav, mida muusika suudab teoloogiale juurde anda.»

Kahel päeval peeti huvitavaid ettekandeid liturgilise muusika ajaloost ning teolooge ja kirikumuusikuid ühendavast kogudusetööst. Tartus toimunud erialapäeval oli pärast lõunat võimalik teoreetilisi teadmisi rakendada ka praktikas. Nimelt korraldasid TÜ VKA üliõpilased Jaani kirikus muusikalise töötoa, kus huvilised said proovida oma häält ja kätt erinevate muusikainstrumentide peal.

Töötoas õpitu kulmineerus erialapäevi lõpetaval palvusel liturgiliste muusikaliste elementide esitamisega erinevatel pillidel ja lauluhäälel. Jumalateenistust viis läbi praost Joel Luhamets, kes oli muusikalistest lisadest rabatud, lausudes üksnes: «See oli tõesti ilus.»

Igakevadised kirikumuusikute erialapäevad toimuvad antud erialaga seotud inimeste rakendusvõimaluste teadvustamiseks, täiendkoolituse andmiseks ning peaeesmärk on teavitada TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia kirikumuusika erialast.

Lisaks eriala tutvustamisele on teemapäevadel moraalne eesmärk: «Kuna ühiskond ega paraku ka kirik tunne huvi ega väärtusta kirikumuusikuks olemist, üritame igal aastal seda arvamust muuta. Sest kirikumuusik ei ole üksnes orelimängija, vaid selle taga on laiapõhjaline töö ning panus,» lisab Unt.

Merje Mänd