Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Isikunäitus Jaani kiriku galeriis

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Aime Kuulbusch isikunäitus „Hommage“ on Tallinna Jaani kiriku galeriis avatud 5. juunini.
Skulptor Aime Kuulbschi isikunäitus on omamoodi tagasivaade aastate jooksul tehtud töödele, kipsis ja pronksivalus teostatud portreedele ja büstidele. Käesoleva näituse tarvis on kunstnik teinud juba valminud portreedest kipsmaskid ja taasesitleb oma modelleeritud loomingut uues võtmes. Kipsportreed on valminud 2019. aastal Jaani kiriku galerii näituse tarvis. Vaataja tunneb neis ära tuntud kultuuritegelasi nagu Juhan Viiding, Juta Lehiste, Tiit Pääsuke, Malle Leis jt.
Esmakohtumisel meile võõra inimesega saame mulje teisest inimesest just näo järgi, see esmane kogemus ei pruugi kesta, kuid annab siiski arusaama inimesest, kellega on tegu. Kui skulptor kohtub modelliga, siis on vaja hoopis enam kui juhuslikult suunatud pilk ja hetkeline emotsioon. Tuleb ju peensusteni mõista nii välimust kui inimese iseloomu ning oma käte kaudu vormida teos, mis annab edasi portreteeritava näo isikupära ja talle ainuomase äratuntava isiksuse olemuse. Prantsuskeelne sõna „hommage“ tähendab nii austusavaldust kui lugupidamist ja see ei ole juhuslikult näituse pealkirjaks.
Õieti on see kunstnikupoolne austusavaldus oma modellidele, kellest paljud on kunstniku sõbrad ja tema kaasaegsed, kuid kindlasti ka austav tagasivaade kunstniku enda pikaajalisele loomingule ja selle uuestisünnile näitusel esitletavate teoste kaudu. Aime Kuulbuschi modellid on pühendanud kunstnikule oma aega ja usaldanud teda kui professionaalset skulptorit, nüüd on aga skulptor taaskord austanud oma modelle ja seeläbi loonud portreteeritavatest taas uued teosed, mis on omamoodi manifest Aime Kuulbuschi loomingu ajateljel.
Aime Kuulbusch kirjutab: „Näitust kavandades ja planeerides viisid mõtisklused elust ja loomingust mind millegipärast meenutama möödunud aegu ja inimesi, kellest olen portree modelleerinud. Kõik nad olid olnud nõus panustama oma aega selleks, et mina saaksin oma tööd teha. Nad on mind usaldanud tegema midagi, mille tulemus ei tarvitse isegi meeldida. Olen neile kõigile siiani tänulik. Hommage siin, selle näituse pealkirjana tähendab austusavaldust portreteeritavale, modellile. Mõtiskluste tulemusena tekkis idee, mis vormistus selliseks näituseks. Selles on muidugi nostalgiat ja see on minu tänuavaldus.“
Näitusel portreteeritavad moodustavad vaatajale omamoodi kultuuriloolise kaasteeliste koguduse, mis sümboliseerib nii kunstniku kui portreteeritavate isiksuste elu ajalikkust kui ajatust kunstniku loomingus.
Aime Kuulbusch (s 1942) on esinenud näitustel alates 1969. aastast, Eesti Kunstnike Liidu liige alates 1974. aastast. Käesolev näitus on tema viieteistkümnes personaalnäitus.
Erkki Juhandi