Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

In memoriam Roman Toi

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Toi, i kantsler Paavo Nõgene ja suursaadik Gita KalmetIn memoriam
Roman Toi
18.6.1916–7.5.2018

7. mail lahkus igavikku 101 aasta vanuselt helilooja, dirigent, organist ja väliseestlaste laulutaat Roman Toi.
Eesti kirikurahval on põhjust meenutada Roman Toid iga kord, kui avada „Kiriku laulu- ja palveraamat“. Tema oli üks nendest olulistest inimestest, kelle panus nüüdseks üle veerandsajandi kasutusel olnud lauluraamatu sünnile on olnud väga kaalukas. Oli ta ju üks esimesi ulgueestlasi, kes julges ning tulihingeliselt tahtis ehitada koostöösilda kodu- ja välismaal elavate rahvuskaaslaste vahel. Tema organiseerimisvõime oli imetlusväärne ning suhtlusring aukartustäratavalt ulatuslik. Ta oskas ühise eesmärgi nimel kaasa haarata eestlasi üle kogu maailma.
Roman Tois elas laulupeo üldjuhi vaim kõige ehedamas ja paremas mõttes. Pagulaspõlve kodumaaigatsuse vormis ta ulgueestlaste laulupeoks. Dirigendina on ta lauluvägesid juhatanud sõjajärgsetes pagulaslaagrites korraldatud laulupidudel, Kanadas toimunud Seedrioru laulupidudel, ülemaailmsetel ESTO-del ja elutöö tipphetkedel Tallinna laulukaare alla kogunenud ühendkooride ees.
Maestro Roman Toi oli pikki aastakümneid EELK Toronto Peetri koguduse organist kuni 95. eluaastani. Oma koguduse jaoks oli ta eelkõige kirikumuusik, kes igal pühapäeval alustas ja lõpetas jumalateenistuse. Tema orelimängu saatel on mitu põlvkonda kirikulisi ristitud, leeritatud, laulatatud ning ka igavikku saadetud.
Muusika oli tema usukilp ja vaimumõõk oma kodumaa vabaduse eest võitlemisel. Moodustab ju suure osa tema loomingust lisaks rahvuslikule koorilaulule just vaimulik muusika. Tema loodud koorilaulud on kirjutatud hoolikalt valitud tekstidele. Need on hästi lauldavad, kuna muusika ja sõna kooskõlas väljendub helilooja siiras lootus ning soe, südamlik usk.
Maestro Roman Toi elas suurema osa oma elust võõrsil. Ta omandas akadeemilised kraadid ja töötas õppejõuna peamiselt inglise keeles. Sellest hoolimata säilitas ta eriliselt kauni ja nõtke eesti keele. Tema sõnavarasse kuulusid mitmed sõnad ja väljendid, mis jäävad teda meenutama. Näiteks ulgueestlane ja helitõug. Jumal oli temale Taevataat, kellega läbisaamine oli usalduslik ja tänumeelne.
Ühes maestro kaunis koorilaulus on sõnad „Taevaisa, kuule meie palveid. Anna veel neid kauneid päevi Sinu kojas laulda …“. Olgu neid kauneid päevi nüüd lõputu hulk igaveses isakojas Taevataadi trooni ees.
Mart Salumäe,
Põhja-Ameerika praostkonna praost,
Toronto Peetri koguduse õpetaja