Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

In memoriam Praost Matti Hakkarainen

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

matti hakkarainenIn memoriam
Praost Matti Hakkarainen
1.08.1925 – 22. 02. 2014

Matti Ilmari Hakkarainen sündis Helsingis ülemtolliametniku perre 1. augustil 1925. Haavatasaamine 1944. aastal JR 7 jäägrirühmas andis 19aastasele noormehele põhjust elumuutuseks ja tema kutsumuseks sai pastoriamet. Ta ordineeriti 1951 Tamperes ja kutsuti Kesk-Helsingi koguduste noorsoopastoriks.
Teenis mitmes koguduses õpetajana ja oli Helsingi koguduste noorsootöö juht 1963–1971.  Aastail 1971–1992 teenis ta Helsingi Huopalahti kogudust ja oli 1987–1992 sealse praostkonna praost viies läbi uuendusi nii kirikuelus kui ka liturgias. Ka kujundas ta kiriku mitmekesise kasutusega dünaamiliseks ruumiks. Erilist tähelepanu pööras ta leeriõpetuse kaasajastamisele. Matti oli tegev meremisjoni valdkonnas, pensionipõlves aga töötas Küprosel meremeeste ja turistide pastorina.
Tema tegevus oli väga laiahaardeline: ta oli armastatud meediapastor ja kirjanik. Väga populaarsed olid tema telesaated ja iganädalased kirjutised ajalehes Kirkko ja Kaupunki tervelt 30 aasta vältel. Ta on kirjutanud kümneid raamatuid koguduseliikmetele ja kiriku kaastöölistele.
EELK lähiajalukku on Matti Hakkarainen jätnud väga sügava jälje. Võib-olla tahtis Matti otsida ka oma juuri, sest Hakkaraiste suguvõsa on pärit Äänisjärve äärest, kust kaks haru on jäänud Soome, kolmas aga tulnud Eestisse. Matti tuli, nagu ta ise on meenutanud, esimest korda Helsingist Tallinna 1965. aasta suvel reisilaeva Vanemuine esimese reisiga.
Matti käis leerinoortega Eestis, rühmas oli tavaliselt kuni 30 inimest. Vaatamata tollikontrollile võtsid noored kaasa Piibli, lauluraamatu ja kilo kohvi. Hiljem lisandusid teised koguduseliikmed, laulukoorid jt; rühmadki paisusid poolesajaliseks. Ta kutsus ka teisi Soome pastoreid kaasa ja toetama Eestis algavat noorteliikumist. Matti nägi «kirikuturismis» kogudusetöö üht vormi.
Matti Hakkaraist võib täie õigusega nimetada meie kirikute sõpruskoguduste isaks. Ta tõi endaga kaasa uue ajastu ka liturgias. 1971 kinkis ta minu isale alba ja isa kasutas seda juba sama aasta jõuludel. See ajas julgeoleku tagajalgele. Ateistlik propaganda rääkis pastoritest kui mustakuuemeestest, kelle mõtted on niisama mustad. Valges riides õpetaja oli midagi ootamatut.
Huopalahti ja Haapsalu koguduse sidemed algasid 1975. aastal. Haapsalu külastus sai võimalikuks alles siis, kui ajad muutusid. 1990. aastal kutsus Matti Soome Haapsalu koguduse lastekoori. 1990 olid Helsingi piiskopkonna õpetajad külas Haapsalus. 1991 peeti Läänemaal Haapsalu ja Huopalahti koguduse esimene  ühine leerilaager. Ühised leerilaagrid kestsid kümmekond aastat. Haapsalu ja Huopalahti sõprusleping sõlmiti 1993 Matti järglase, õpetaja Erkki Kokko ametiajal.
15. augustil 2010 oli mul suur rõõm ja au anda praost Matti Hakkaraisele EELK tunnustuse ja tänuna Teeneteristi III järgu orden.
22. veebruaril 2014 kutsus Issand oma sulase 88 aasta vanusena koju ja 14. märtsil saatsime ta Huopalahti kirikust koos Matti armastatud pere, arvukate kaasvõitlejate ja sõpradega  puhkama.
Tiit Salumäe