In memoriam Leopold-Johannes Niilus
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Teated / Number: 4. märts 2015 Nr 10 /
In memoriam
Leopold-Johannes Niilus
(19. jaanuar 1930 Tallinnas – 9. veebruar 2015 Genfis)
9. veebruaril lahkus igavikku Kirikute Maailmanõukogu kirikute rahvusvaheliste suhete komisjoni endine juhataja, rahvusvaheliste oikumeeniliste suhete konsultant Leopold-Johannes Niilus.
Leopold-Johannes Niilus sündis 19. jaanuaril 1930. aastal Tallinnas Jaan Eduardi ja Meta Niiluse pojana. 1937. aastal asus õppima Tallinna Jakob Westholmi gümnaasiumis. 1944. aastal lahkus koos vanematega sõjapõgenikuna Rootsi, kust mõne aasta pärast asuti Argentinasse. Seal sai ta ka nimeks argentiinapäraselt Leopoldo Juan.
Lõpetas Buenos Airese ülikooli õigusteaduskonna. Kuulus Eesti Üliõpilaste Seltsi Argentina koondusesse. Töötas Buenos Aireses advokaadina ja oli Argentina Ühendatud Luterliku Kiriku jurist. 1961. aastal abiellus noore arhitekti Malle Reet Veerusega. Koos reisiti USAsse, kus omandas Dallases lõunaosariikide metodisti ülikoolis magistrikraadi võrdlevas õigusteaduses. Kõneles vabalt nii eesti, rootsi, saksa, hispaania kui ka inglise ja prantsuse keeles.
Niilus osales Argentina Kristlikus Üliõpilasliikumises, saades selle esimeheks. Osavõtt Maailma Kristliku Üliõpilasliidu keskkomitee nõupidamisest Argentinas Embalse Rio Terceros 1964. aastal oli pöördelise tähendusega, sest seal sai alguse tema üha süvenev töö oikumeenia vallas. Aastatel 1966–67 oli ta Rio de la Plata kristliku õppekeskuse Argentina osakonna juhataja. 1968. aastal valiti Lõuna-Ameerika kiriku ja ühiskonna komisjoni peasekretäriks.
Järgmisel aastal kutsus Kirikute Maailmanõukogu peasekretär Eugene Carson Blake ta Genfi KMLi kirikute rahvusvaheliste suhete komisjoni juhatajaks, kus teenis 1981. aastani. Leopold-Johannes Niiluse juhtimisel muutus komisjon otseselt kolmanda maailma riikide inimõiguste eest seisjaks. Niilus juhtis 1972. aastal Addis Abebas läbirääkimisi, mille tulemusena sõlmiti Sudaani rahuleping. Sudaani valitsus autasustas teda sel puhul ordeniga.
Aastatel 1982–95 oli ta Lähis-Ida Kirikute Nõukogu rahvusvaheliste oikumeeniliste suhete juht, olles ka Luterliku Maailmaliidu rahvusvaheliste suhete ja inimõiguste konsultant (1988–95). LMLi konsultandina osales ta aktiivselt Guatemala kodusõja lõpetamise läbirääkimistel ja on ka üks 1990. aasta Oslo rahulepingule allakirjutanutest. Leopold-Johannes Niilus on seni ainuke eestlane, kes on töötanud aastaid maailma suurima oikumeenilise organisatsiooni Kirikute Maailmanõukogu juhtivatel kohtadel. Ta külastas mitu korda oma sünnimaad ja suhtles paljude Eesti vaimulikega.
Lahkunut jäävad leinama abikaasa Malle ja tütar Silvia. Leopold-Johannes Niiluse urn sängitatakse Eestimaa mulda mais.
Tiiu Pikkur