Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

In memoriam Juta Siirak

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

jutasiirak80_20090510_5007In memoriam
JUTA SIIRAK
10.05.1929 Ontika – 24.07.2016 Tallinn

«Tubli, sa hea ja ustav sulane. Sa olid ustav pisku üle, ma panen su palju üle. Mine oma isanda rõõmupeole!» (Mt 25:23)
Juta Siirak tuli kirikutööle väga keerulisel ajal. 17. veebruaril 1982. a ordineeris peapiiskop Edgar Hark ta Harju-Madise ja Nõva aseõpetajaks, tema ordinatsioonivennad olid Jaan Jaani ja Urmas Arusoo. See oli tema soov tulla teenima neid kogudusi, kuigi võib-olla oli see taevane sõnumitooja, kelle sõnad oleksid võinud võtta temalt viimase julguse: «See on üks õnnetu kirik. Küll on teda röövitud, küll on ta põlenud… Õpetaja käis vaid suurtel pühadel… Ei siia nüüd enam küll kedagi tule.» Aga tuli. Tuli õpetaja, tuli kogudus.
Juta soovis minna vaimulikuks õppima juba varem. 1948. a alustas ta Usuteaduse Kõrgemas Katsekomisjonis. Väljasaatmine Siberisse katkestas selle. Usuteaduse asemel õppis ta metsandust ja hiljem keemiat. Töötas koos minu emaga standardiseerijana. Mõtlen – need kõik olid vajalikud teadmised ja kogemused selleks, milleks Jumal ta oli tegelikult valinud: olla kord Harju-Madise kiriku ja koguduse taastaja.
Aeg õppida teoloogiat saabus siis, kui enamik temaealisi lõpetas ja valmistus vanaduspõlve pidama. Nüüd oli Jumala plaanis jõudnud kätte aeg anda oma sulase hoolde talent selles lootuses, et sulane osutub ustavaks.
Juta kirjutab oma mälestustes hiljem tagasivaatavalt, et kui ta oleks teadnud, kui palju tööd ja muret ta otsus kaasa toob, ei oleks ta vist julgenud seda sammu astuda. Aga ta tundis südames tungi, mis ei lubanud alla anda. Kui mõelda sellele, mida ja milliste vahenditega ta mõne aastaga saavutas, on ta olnud täpselt õige inimene õiges kohas.
Juta tee on olnud pikk, igaüks võib lugeda sellest tema kirjutatud raamatutest. Saan vaid imetleda, kuidas see on kulgenud. Kuidas Jumal on kujundanud oma sulase teed ja kuidas see sulane on Jumala teed alandlikult ja tänumeeles käinud. Talle anti üks talent ja ta kasvatas selle mitmekümnekordseks.
Juta matusetalitus toimus 29. juulil Harju-Madise kirikus. Teda saatsid 21 ametivenda ja -õde, nende hulgas peapiiskop emeeritus Andres Põder, piiskop Tiit Salumäe, ordinatsioonivend Jaan Jaani ja Rapla koguduse õpetaja Mihkel Kukk, kes oli Juta esimene organist Harju-Madisel ja Nõval.
Koos suure hulga koguduseliikmete ja lähedastega usaldasime ustava sulase Jumala hoolde ülestõusmise lootuses, mida Juta 17 aastat kuulutas. Teda jäävad hea sõnaga meenutama tema vend perega, abikaasa Edgari lapsed ning tänulik Harju-Madise kogudus.
Joel Siim,
Juta ametijärglane Harju-Madisel