Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

In memoriam Harry Nurmet

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

 Harry Nurmet on lahkunud
Möödnud aasta viimased päevad tõid kurva teate – igavikuteele on läinud eesti mees USAs Harry Nurmet.
Harry Nurmet sündis 25. aprillil 1909. aastal Tallinnas, õppis Tartu ülikoolis õigusteadust ning oma kunstiannet rakendas ja arendas Ants Laikmaa juures.
Oli Tartu Maarja koguduse lastetöö esimene juht ning koos toonase õpetaja A. E. Vooremaaga vedas ka siinse NMKÜ tegevust. Sõja jalus emigreerus Saksamaale ning sealses deporteerimistsoonis töötas nii NMKÜ rahvusvahelise koordinaatori kui Luterliku Maailmaliidu Prantsuse regiooni juhina. Tübingenis korraldas Nurmet ka oma esimese kunstinäituse.
1950ndal emigreerus Harry Nurmet USAsse Oregoni Illinoisis, kus oli aastakümneid kohaliku (kunsti)elu edendajaks ning ka Eesti tutvustajaks. Tuntud on tema akvarell-, akrüül- ja õlimaalid ning monotüüpiad.
USA 200. aastapäevaks (1976) valmis Nurmetil Oregoni kesklinna suuremõõtmeline pannoo. Aastakümneid olid äärmiselt populaarsed Nurmeti korraldatud maalitunnid ja  -laagrid. Ta on olnud läbi aegade enim auhinnatud eesti kunstnik Ühendriikides ning tema maale võib leida mitmel pool maailmas. Harry Nurmet oli Rockford Art Association’i liige.
Varasügisel tabas väärikas vanuses meest insult, mille tüsistused tõid kaasa tervise kiire halvenemise.
Harrry Nurmet suri 28. detsembril ja matusetalitus toimus 6. jaanuaril rahvast tulvil Oregoni Pauluse kirikus. Nagu ütles Harry Nurmeti poeg Märt, suutis isa maalida oma jalajäljed paljudesse maailma paikadesse ja hulga inimeste südameisse.
Igavesti noort Harry Nurmetit võib vaatama minna igaüks, sest just tema oli see, kes Tallinna reaalkooli juures asuva Vabadussõjas langenud õpetajate ja õpilaste mälestusmärgi jaoks Ferdinand Sannamehele poseeris.
Tänumeeles Tartu Maarja koguduse nimel

Mari Paenurm