Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

In memoriam

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Tõnu-Heino  Maask

29.09.1944 – 21.04.2007

Laupäeval, 28. aprillil saadeti Põlva kirikust ära kauaaegne kirikuvanem ja juhatuse esimees Tõnu Maask, kes 12 aastat tagasi võttis kirikuasjade ajamise sümboolselt üle oma isalt, legendaarselt veskimehelt, jutlustajalt, kirikuvanemalt Richard Maaskilt (1905–1995).

1944. aasta kolmekuningapäeval õnnistas Põlva koguduse esimene eesti soost õpetaja August Kivisikk Richardi ja kolm tema kaaslast kirikuvanemaks. Õpetaja Kivisiku 100. sünniaastapäeva tähistati just samal päeval, kui Põlva kiriku altari ette oli seatud viimseks hüvastijätuks Tõnu Maaski sark. Läbi ühe hinnatud ja auväärse kirikuinimese lahkumise tajume aegade ja ajastute sidemeid.

Tõnu Maask sündis Richardi ja Salme 7lapselisse perre viienda lapsena. Käis oma kooliteed kuni kõrgkoolidiplomini, mille sai EPAst, töötas Tartus ja ühismajandite süsteemis. 1992. aastast hakkas taas sisse seadma isakodu Põlvamaal Lutsu külas ja töötas kuni isa koju kutsumiseni valla algkool-lasteaias majandusmehena.

Koguduseelu kõrval oli Tõnu Maask valitud kirikukogu, praostkonna sinodi ja nõukogu mitmesse koosseisu. Ta tundis alati muret kirikuelu edenemise pärast, oli oma tegudes rahulik ja kaalutlev, murede kurtmisel tagasihoidlik. Võttis kõik endasse ja küllap seetõttu kannatas enam, kui välja paista laskis. Oma heade elukommetega oli kõigile eeskujuks ja elavaks tunnistuseks Jumala headusest ja armastusest.

Tähtsamad päevasündmused täheldas ta üles oma päevaraamatusse. Üle-eelmisel päeval enne oma ootamatut lahkumist kirjutas raamatusse read: tervis on väga halb.

Lahkunut jäävad mälestama perekond, kogudus ja Võru praostkond.