Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

In memoriam

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Jaak Taul

21. mai 1905 – 18. aprill 2007

Kolmapäeval, 18. aprillil lahkus Inglismaal igavikuteele Eesti vanim luterliku kiriku vaimulik ja viimane ennesõjaaegne Kaitseliidu vaimulik, Inglismaa Eestlaste Ühingu asutajaliige, kauaaegne esimees ja auliige, E.E.L.K. peapiiskop electus Andres Tauli isa dr Jaak Taul.

Jaak Taul sündis 21. mail 1905. aastal Viljandimaal. Tartu ülikooli usuteaduskonna lõpetas 1928. aastal, samast aastast kuulus EÜSi. 1. aprillil 1929 ordineeris piiskop Jakob Kukk Tallinna Toomkirikus Jaak Tauli õpetajaks. Esimene töökoht oli Tartu Ülikooli koguduses, kus ta teenis abiõpetajana. Eesti esimese kirikuõpetajana saadeti ta Inglismaale Cambridge’i ülikooli edasi õppima ja doktorikraadiks valmistuma.

Tagasi kodumaal, teenis mõnda aega Petseri kogudust ja oli Võru praosti kt. Oma 30. sünnipäeval, 21. mail 1935, kaitses Jaak Taul doktoriväitekirja «Kristluse jumalariigi õpetus».

Piiskop Rahamägi oli teda juba korduvalt saatnud kirikutevahelistele konverentsidele välismaale. Kui EELKle saabus kutse Canterbury peapiiskopilt tulla Lambethi paleesse läbirääkimistele kirikutevahelise armulauaosaduse üle, võttis piiskop Jaak Tauli endaga kaasa. Vastav leping kirjutati alla 1938. aastal. Kuni kodumaalt lahkumiseni 1944. aastal teenis Jaak Taul Tartu Peetri koguduse õpetajana.

Pärast Eestist lahkumist teenis ta kolm aastat Saksamaal nii põgenikelaagrites kui ka saksa kogudustes. 1947. aastal valiti ta Londoni eesti koguduse õpetajaks, mõni aasta hiljem sai temast 40 aastaks E.E.L.K. Inglismaa praost ja konsistooriumi liige. Viimase ametitalituse pidas ta Eesti Vabariigi uue saatkonnahoone pühitsemisel 1990ndatel aastatel, olles siis juba üle 90 aasta vana.

Jaak Taul asutas Briti Luterliku Nõukogu (Lutheran Council of Britain) ja oli 30 aastat selle esimees, ta oli Luterliku Maailmaliidu asutajate hulgas. Külastades LMLi konverentse, kohtus ta salaja Eesti tollaste peapiiskoppide Jaan Kiiviti (sen), Edgar Hargi ja Alfred Toomingaga. Ta korraldas pakkide saatmist Eestisse – peaaegu kõik tollased õpetajad kandsid Jaak Tauli saadetud riidest õmmeldud talaare.

Aktiivse ühiskondliku elu ja töö eest autasustati teda Eesti Rahvusfondi kuldse teenetemärgiga, kirikutevahelise töö eest 1969. aastal anglikaani kiriku kõrgeima teenetemärgi Püha Canterbury Augustinuse ordeni ja 1988. aastal Canterbury Peapiiskopi Hõberistiga.

Jaak Taul sai eestluse hoidmise eest Inglismaal Eesti Vabariigi Riigivapi V klassi teenetemärgi, samuti pälvis ta Kaitseliidu II klassi Valgeristi märgi.

Matusetalitus toimub 1. mail kell 14 Londonis Gunnesbury kalmistul. Matusetalituse peab Andres Taul.