Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

In memoriam

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Johannes Betlem

06.02.1916–19.01.2007

Kristlastel on kõrgem kutsumus – neid ootab ees kuningriik. 19. jaanuaril sulgus Johannes Betlemi paksu väärtusliku eluraamatu kaas. Kaks nädalat tagasi istusime veel koos kirikukohvi laua ääres.

Johannes Betlem oli üle poole sajandi Harju-Jaani koguduse organist, vajadusel ka koorijuht. Koguduses on olnud perioode, mil puudus oma õpetaja. Meil oli kindlustunne: kui on Johannes Betlem, siis ei jää jumalateenistus pidamata, lapsed ristimata ega lahkunud matmata. Tal oli hea sõnaseadmisoskus südamlike jutluste ja kõnede pidamiseks.

Jumal hoidis teda ka Siberi-aastail, andes tagasipöördununa suuremaks sirgunud pojad, armastava abikaasa ning võimaluse oma kätega endale elumaja ehitada.

Johannes Betlem teenis kogudust ka ajal, mil kiriku valgustuse eest tuli maksta viiekordselt ning kirikule vaadati võõriti. Jõulujumalateenistuseks kutsus ta kokku musikaalsed sugulased lähedalt ja kaugelt, õpetas laulud selgeks, et kaunistada jõuluõhtut koorilauluga.

Johannes Betlemi õlul oli kalmistupäevade organiseerimine, kiriku jooksev remont. Ta kodu uksed olid alati abivajajatele avatud. Johannes Betlemi tugev bassihääl on kõlanud nii solistina kui ka kirikukooris lauldes.

Aasta tagasi, oma 90. juubelipeol pidas ta kõne, kus tundis muret Eesti tuleviku pärast – ta soovis näha, et eestlane sööks omal maal kasvanud leiba ning ohakatega kaetud põldude asemel heljuks viljaväljad.

1998. a pälvis Johannes Betlem Raasiku valla aukodaniku tiitli, 2005. a Harju-Jaani segakoori 100. juubelil tänukirja kirikukoori juhatamise eest ja 2006. a EELK aukirja kirikumuusika viljelemisel.

Vähestel on võime tajuda nähtamatut, elada Jumalaga koos, veel enam, jagada seda rõõmu ka teistele.

Avaldame kaastunnet poegadele peredega, vendade lastele, kõigile sugulastele, tuttavatele, naabritele.

Lev Lekarkin, Harju-Jaani koguduse diakon

, Harju-Jaani koguduse diakon

Harju-Jaani koguduse segakoor

Harju-Jaani koguduse liikmed

Matusetalitus toimub laupäeval, 27. jaanuaril kell 11 Harju-Jaani kirikus.