Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

In memoriam

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Leili Viljari
18. aprill 1915 – 18. juuni 2008
Manalateele on lahkunud aastatel 1952–1996 Elva kogudust organisti ja koorijuhina teeninud Leili Viljari.
Leili Viljari isa Jaan Linno oli Palamuse kiriku köster. Lapsepõlvekodust sai ta kaasa oskused kiriku muusikatööks. Isa õpetas talle (ja ka teistele tütardele) selgeks oreli- ja klaverimängu, samuti olulisimad teadmised koorijuhtimises. Kodu viis ta kokku ka kahe tahuga  eesti ajaloos: kultuurilooliselt, olles pärit Oskar Lutsu mailt, tundis ta
isiklikult Raja Teele prototüüpi, ja rahvuslik-poliitiliselt – tema ainus vend sai surma Paju lahingus.
19aastasena abiellus Leili Linno Aleksander Traksiga. Mees oli  mitmel pool maakooli juhatajaks. Leili töötas sel ajal koolides kantseleiametnikuna, nägi koolielu kolmekümnendate aastate Eestis, samuti muudatusi nõukogude aja alguses. Leili koges oma kristlasest koolijuhataja abikaasa katsumusi nõukogude aja algul, kui sageli oli vaja vahetada töökohta ja muretseda homse pärast. See kodutuse kõrberännak lõppes, kui abielupaar viiekümnendatel päriselt kirikutööle pühendus ning  ametialase degradeerimisega leppis, teenides põhiosa leivast palgatööga tööstuses.
Leili Viljari (tookord Leili Traks) võeti Elva koguduse organisti kohusetäitjaks 1. jaanuaril 1956. Tol ajal oli koguduse õpetajaks Peeter Sink.
Aleksander Traks suri 1969. Leili jätkas tööd üksi. 1978 abiellus ta Elva koguduse õpetaja prof Ago Viljariga, kes oli jäänud leseks. Leili ja Ago kodu Elvas Palu teel oli avatud paljudele. Siin kogunes Elva kirikukoor, et osaleda proovidele eelnevas piiblitunnis, et harjutada ja võtta vastu, mida koorijuht-perenaine Leili lauale pani. Siin käisid Usuteaduse Instituudi üliõpilased külas professor Ago Viljaril, et Toompeal pooleli jäänut tagantjärele teha.
Leili Viljari jäi pensionile aastal 1995. Oma pika tööaja jooksul on ta olnud oma muusikaga toeks tervele reale pikka aega Elva kogudust teeninud õpetajatele nagu Peeter Sink, Eduard Kalda, Harald Tammur, Ago Viljari, Harri Madisson. Kõige kauem pidas vastu organist-koorijuht ise, kes on aidanud organistina teenida ka naaberkogudusi.
Leili Viljari veetis vanaduspõlve Tartus õe perekonna hoole all.
Vallo Ehasalu