Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

IN MEMORIAM

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Oskar Gnadenteich

8.01.1911–8.05.2007

ImageMeie hulgast lahkus 8. mail Torontos 96 aasta vanuses viimane vaimulik, kes alustas oma teoloogiaõpinguid Tartu ülikooli usuteaduskonnas enne teaduskonna sulgemist nõukogude võimude poolt saatuslikul 1940. aastal.

Oskar Gnadenteich sündis 8. jaanuaril 1911 Tartu riigiametniku August ja Alvine (snd Annus) pojana. Lõpetas Tartu kommertsgümnaasiumi 1932 ning Eesti Vabariigi Sõjakooli aspirantide kursuse reservlipnikuna 1933. Samal aastal astus ta Tartu ülikooli usuteaduskonda ning liitus korp! Ugala vennaskonnaga. Töötas üliõpilasena pidevalt ajalehe Postimees juures. Abiellus 1942 Leida Pranspilliga, aasta hiljem sündis tütar Maarja.

Sõjamöllus jäi pere lahku, sest Oskar Gnadenteich evakueerus septembris 1944 koos Postimehe rahvaga Saksamaale, abikaasa ja tütar jäid aga kodumaale. Aasta hiljem oli Oskar Gnadenteich koos umbes 700 eesti sõjapõgenikuga Taanis, kus ta alustas eestikeelsete jumalateenistuste pidamisega põgenikelaagri lähedal asuvas Lindenvangi kirikus. Seal tuli tal pidada ka mõni matus.

1948 õnnestus Oskar Gnadenteichil sõita Inglismaale, kus ta jätkas teoloogiaõpinguid Oxfordi ülikoolis Wycliff Hallis ja Londonis. Sooritas prooviaasta E.E.L.K. Londoni koguduses ning ordineeriti õpetajaks 28. jaanuaril 1951. Teenis kandidaadina ja õpetajana Põhja-Inglismaa kogudust ja Šoti piirkonna eestlasi 1950–52, mille järele siirdus Kanadasse.

Kanadas töötas õp Gnadenteich E.E.L.K. Ottawa, Põhja-Ontario (North Bay ja Kapuskeesing) ja Montreali Pauluse koguduses, millele lisandusid veel Toronto Kolmainu, St. Catharinese ning lühemat aega Ontario provintsi Londoni kogudus. Nende suhteliselt väikeste koguduste teenimine nõudis suurte vahemaade tõttu palju reisimist ja ajakulu. Õp Gnadenteich tegi seda pea 45 aastat suurima kohusetundega. Lisaks kogudusetööle oli ta palju aastaid E.E.L.K. Kanada praostkonna nõunik, E.E.L.K. lauluraamatu komisjoni liige ja ajakirja Eesti Kirik usin kaastööline.

Teoloogina oli Oskar Gnadenteich konservatiivsete vaadetega inimesena sõbralik ja rahulik. Teda jäävad leinama lesk Medea, tütar Maarja Taal ning tütretütred Piret ja Kadri peredega, ametivennad, palju endisi koguduste liikmeid ja korp! Ugala pere.

Tõnis Nõmmik,

E.E.L.K. assessor ja piiskoplik vikaar