Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Hõisates Issanda palge valguses

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Pühakute päeval Tapa Jakobi kirikus oli pühadust ja hõiskamist.

Ei ole just tavapärane, et kirikuline saab jumalateenistusele tulles kaks laululehte. Aga seekord olid Tapal ühendatud ordinatsiooniteenistus ja Järva praostkonna laulupäev, ühelt mindi sujuvalt üle teisele.
Kolm diakonit ametis
Diakoniordinatsiooniks kutsuti altari ette Imbi Arro (55), Georg Glaase (22) ja Matis Rego (45). Peapiiskop Andres Põder alustas ordinatsioonikõnet päevasõnaga Taaveti 89. laulu 16. salmist: «Õnnis on rahvas, kes tunneb püha hõiskamist; nad käivad sinu palge valguses, Issand.»
«See on ilus mõte, mis ühendab tänast ordinatsiooniteenistust ja praostkonna laulupäeva, mis ühendab meid jumalarahvana igas töös ja ülesandes, kuhu Jumal meid kutsub ja seab,» ütles peapiiskop ja kinnitas, et inimese jaoks on ilusaim elu see, mis kulgeb rõõmu ja hõiskamisega. Ilusaim on töö, mida saab teha valguses, rõõmu, hõiskamise ja lauluga.
Diakonid on seatud koguduse keskele teenima, toetama neid, kes kannatavad kas ihuliselt või hingeliselt, andma kristlikku kasvatust, kuulutama evangeeliumi. Vaimulike abilistena vajavad ka diakonid palveid, vanemate vaimulike kogemusi ja hoidvat armastust.
«Armsad pühitsetavad, tunnistage avalikult, kas olete valmis võtma enda peale diakoni ameti ja pidama Jumala aust ja kiriku ülesehitamisest, siis vastake jah,» küsis peapiiskop. Diakonid vastasid jaatavalt ja kinnitasid seda ametivandega.
Peapiiskop ütles, et diakonid on saanud kutse Jumalalt, vajaliku ettevalmistuse ja väljaõppe, neid on läbi katsutud ja «apostlite pärimuse kohaselt anname neile käte pealepanemisega üle diakoni püha ameti». Peapiiskop ning teda assisteerinud praost Teet Hanschmidt, Tapa koguduse õpetaja Reet Eru ja vanglakap­lan Andrus Norak toimetasid ordinatsioonitalituse.
Georg Glaase töötab kirikuvalitsuses peapiiskopi assistendina ja jätkab õpinguid UIs magistriõppes. Seitsme lapse ema Imbi Arro on lõpetanud metodisti kiriku seminari, õpib UIs magistriõppes ja teenib Tapa koguduses, tehes kantseleitööd ja hoides välissuhteid. Kolme lapse isa Matis Rego on Tartu Teoloogia Akadeemia vaimuliku eriala viimase kursuse üliõpilane ja asub osalise koormusega tööle Viru vanglasse.
Ülistades ja tänades
Pidulik ordinatsioonijumalateenistus jätkus luterliku kiriku hümni lauldes (KLPR 163) laulupäevaga, mis juhatati ühendkooride poolt sisse Kadri Hundi seatud rahvapärase koraaliviisiga «Mu mano tulge, latse». Laulupäeva korraldaja Janika Oja rõõmustas, et endale teadmata valisid nad esitamiseks olulise laulu: «Meil läks väga hästi, et saime 2010. aasta kirikupäeva ja laulupeo nimilaulu juba selgeks. Juhtus nii, Jumal oli meie poolt ja mõtles meie peale.»
Praostkonna 12 kogudusest on oma koor või ansambel viiel, kust esinejad ka kohal olid. Et kirikukoorides napib meeshääli, siis seekord toetas lauljaid Tapa kammerkoor (Evely Piksar).
Suurearvuline Aegviidu koguduse koor (Marelle Siitas) on pikaajalise traditsiooniga ja kuigi koorijuhid on vahetunud, on laulmist elavana hoitud.
Koeru koguduse ansambel (Anne Pindre) esitas vaimulikke rahvaviise, heal tasemel Paide koguduse segaansambel laulis Olaf Lääne juhtimisel, nõudliku repertuaariga tuli hästi toime Türi koguduse naisansambel (Janika Oja).
Tapa koguduse naisansambli (Evely Piksar) repertuaaris oli Helika Gustavson-Rätsepa 1990ndatel loodud laul «Me võime rõõmsalt laulda». Solistina astus üles Indrek Jurtšenko, kontsertmeister oli Imbi Puusepp.
Janika Oja ütles, et väga aktiivne on muusikatöö neis kogudustes, kus tööl on organist või koorijuht. Igal aastal on dirigendid julgustanud laulupäeva korraldama ja nii on need toimunud juba alates 1996. aastast, mil Janika Oja võttis praostkonna muusikasekretäri kohustused üle Pille Salvestelt.
Tavaliselt suviti peetud laulupäev nihkus sügisesse, sest Janika Oja tõi kevadel ilmale kaksikud. Laulupäevaga jäi ta rahule, kuigi arvas, et repertuaari omandamiseks võis aega napiks jääda, «aga kõik võtsid ennast kokku».
Esitusel olid laulupäeval peamiselt ülistus- ja tänulaulud ning Hugo Lepnurmele mõeldes tema looming. Hugo Lepnurm on väga pikka aega teeninud organistina Tapa kogudust ja tema sünniaastapäev oli 31. oktoobril.
Praost Teet Hanschmidt tänas päeva lõpus kõiki lauljaid ja koorijuhte ning tunnistas, et just sellisel päeval on eriliselt tunda jumalarahva ühtsust. Tegijad said tänukirja ja kauni lilleõie. Sooja suppi ja torti peale selle. Kõigi tänu kuulus Tapa kogudusele hubase pühakoja ja sõbraliku vastuvõtu eest.

Sirje Semm