Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Hingetuge saab nüüd internetist

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Hiljuti internetiaadressil sinuabi.ee avatud hingehoiuportaal on juba pälvinud kirikurahva seas omajagu tähelepanu. Küsimusi on ajendanud aga see, kes on ettevõtmise taga ja kellele see mõeldud on. Võtsin ühendust projekti koordinaatori Kristiina Krabi-Klenbergiga, kes oli lahkesti nõus sellekohastele küsimustele vastama.

Asi sai tema sõnul alguse Eesti Evangeelsete Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liitu kuuluva 3D koguduse poolt äsjase koroonakriisi alguses korraldatud häkatonist. Teisisõnu kutsuti kokku huvilisi, et kriisiga seotud probleemidele infotehnoloogilisi lahendusi otsida.

Sellel häkatonil sugeneski muu hulgas idee pakkuda interneti teel professionaalset nõustamist inimestele, kes eriolukorra tõttu ärevust, hirmu, üksildust või stressi tunnevad ning eksistentsiaalsetele küsimustele vastuseid otsivad. Portaali käivitumine siiski venis. Teoks sai see alles veidi rohkem kui nädala eest, nüüd juba Eesti Kirikute Nõukogu (EKN) ja sihtasutuse Väärtustades Elu egiidi all.

„Sinuabi“ nõustajaks saamise tingimuseks on Krabi-Klenbergi sõnul erialane haridus, vastavus kutsestandardile ja kuulumine mõnda EKNi liikmeskirikusse. Nõustajate nimekirjas leidub nii kogudusevaimulikke, kaplaneid, psühholooge kui psühhoterapeute. Torkab siiski silma, et mitmete luterlaste seas tuntud hingehoidjate nimesid sealt ei leia. Krabi-Klenberg selgitab, et paljud neist, kellele koostööpakkumine tehti, ei saanud seda suure töökoormuse tõttu vastu võtta. Praegusel erakordsel ajal on ju ka hingetoe pakkujad tavalisest enam hõivatud. Tasapisi siiski nõustajate read täienevat.

Hingetuge saab praegu „Sinuabi“ vahendusel kolmel viisil. Esiteks võib foorumisse anonüümselt küsimusi kirjutada. Need suunatakse spetsialistile, kes kirjutab paari päeva jooksul foorumisse vastuse, mida saavad lugeda kõik portaali külastajad. Teiseks on üles pandud nõustajate kontaktandmed, et soovijad saaksid nendega isiklikult meili teel või telefonitsi ühendust võtta. Kolmandaks on populaarseks osutunud ka eestpalvesoovide esitamise võimalus.

„Sinuabi“ foorumis on juba praegu üksjagu postitusi. Umbes pooled küsimustest puudutavad usuelu, näiteks seda, kuidas pühakirja põhimõtteid tänapäeva kontekstis rakendada. Teine pool on seotud inimeste isikliku arengu ja suhteprobleemidega. Viimastele vastates lähtuvad nõustajad üldjoontes samadest põhimõtetest kui ilmalikud psühholoogid ja psühhoterapeudid, ent lisavad sellele sageli Piibli perspektiivi.

Kristiina Krabi-Klenberg selgitab, et portaal tegutseb ühemõtteliselt kristlikel alustel. Nõuküsija ei pea tingimata ise kogudusega seotud olema, ent eeldatakse, et temagi kristlikku maailmavaadet respekteerib.

Portaali külastajale torkab silma, et selle arendamine on veel algusjärgus. „Sinuabi“ meeskonnal on ees hulk tööd, et kasutajad uue hingetoe saamise võimaluse avastaksid ja selle omaks võtaksid. Selleks neile palju jõudu ja õnnistust.

 

 

 

 

Rain Soosaar,

toimetaja