Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Globaalne eestlus

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Globaalne eestlus on suur rikkus,» ütles peaminister Andrus Ansip Kanadas ajalehele Eesti Elu. «Eestlased väljaspool Eestit on teinud meie riigi heaks rohkem, kui keegi võinuks arvata ja loota. Tänu väljaspool Eestit viibinud eestlastele oli võimalik Eesti Vabariigi taastamine õigusliku järjepidevuse alusel. Me peaksime kindlasti rohkem tegema koostööd – nii kodumaal kui väljaspool elavad eestlased.»

Väljaspool Eestit elavate eestlaste panus meie kirikule on olnud ääretult suur. Tänaseks on olukord Eestis paljus muutunud. Ka koostöö peab leidma uusi vorme.

Juuli lõpus ja augusti alguses Kanadas puhanud valitsusjuht Andrus Ansip andis Toronto Eesti Majale üle Eesti riigi kingituse, 74 raamatut «Eesti mõtteloo» sarja ja maksis ise raamatute kohaletoimetamise eest üle 13 000 krooni.

Eesti suursaatkond Kanadas tasus Toronto Eesti Majas toimunud õhtusöögi arve 5100 Kanada dollarit ehk ligi 55 000 Eesti krooni.

Eesti Majas toimunud õhtusöögil rääkis peapiiskop dr Andres Taul, et enne Eesti iseseisvumist Kanada eestlaskonda külastanud Trivimi Velliste sõnul hakkab Eesti riik varsti väliseestlasi majanduslikult toetama. «Täna on see esimene päev, kus Eesti riik on meid majanduslikult toetanud, sest ta on meile sarnase uhke toidulaua katnud,» sõnas Taul.

Selge on see, et pikkade aastate jooksul on väliseestlus suure armastuse ja ohvrimeelega toetanud kõike, mida Eestis vaja edendada. Seda nii riigi, kiriku kui ka perekondade tasandil. Viimaste aastate jooksul on siiski veidi suudetud ka vastu anda. E.E.L.K. kogudustes on juba mõnda aega töötanud vaimulikud Eestist. Globaalse eestluse püsimiseks peame üksteist toetama. 

Praktika on näidanud, et väljaspool kodumaad elavad rahvusgrupid ei suuda enda hulgast anda piisavalt vaimulikke. Tavaliselt leiavad nende endi järgmise põlvkonna vaimulikud töö kohalikes kirikutes. Kirikute ja koguduste töö väliseestluse püsimisel on aga hindamatu. Sellepärast on möödapääsmatu läkitada kodumaalt vaimulikke rahvuskaaslaste kogudusi teenima. See ei ole praegu veel kerge, sest kodumaalgi valitseb jätkuvalt vaimulike puudus ja uute vaimulike ettevalmistamine ei ole odav. Seda enam et välismaale tööle minevale vaimulikule esitatakse kõrgendatud nõudmised.

Selle suve üks muresid on olnud vaimulike leidmine Austraaliasse, Ameerika Ühendriikidesse ja Kanadasse, kus on suuremad eestlaste kogukonnad. Abi tuleks korraldada nii, et meie oma kiriku teenimine väga ei kannataks. Kuigi püüame omalt poolt toetada väliseesti kogudusi, oleme ikka tänulikud iga abi eest, mida sealtpoolt saame. Me oleme aitajad, kes vajavad aitamist. Kuid seegi on suur samm edasi.

Globaalne eestlus on meie väikese rahva jaoks siiski suur rikkus. Andku Jumal armu, et suudaksime rohkem üksteist toetada, et meie riik, kirik ja rahvas võiksid olla tugevad.

Image
Joel Luhamets
,

assessor