Et teie hing, vaim ja ihu oleks hoitud laitmatud …
/ Autor: Triin Käpp / Rubriik: Arvamus / Number: 11. november 2015 Nr 45 /
Paljude naiste elus on aeg-ajalt imelised üheksa kuud, mis nende elu ja selle toimimist omajagu muudavad. Üheks oluliseks aspektiks on see, et hakkad mõtlema rohkem oma keha vajaduste üle. Leiad endas üles soovi oma keha teistmoodi liigutada. Teed seda teatava tulevase eesmärgi nimel, mida soovid teha endale kui mitte meeliülendavaks, siis vähemalt talutavaks kogemuseks. Seetõttu hakkad otsima võimalikke treeninggruppe või rühmi, kus tegeldakse valutuks sünnituseks ettevalmistamisega. Paljud neist on levinud ka rasedate jooga nimetuse all.
Astusin siis minagi üha säärase grupi uksest sisse. See ei olnud mul päris esimene kord millegi taolisega kokku puutuda, olin eelnevalt proovinud ka teisi analooge, kuid antud grupp ja juhendaja olid minu jaoks seni tundmatud.
Tund algas sellega, et juhendaja asetas heegeldatud inglile hulga erinevaid kristalle, mis meid tunni ajal vaatama ja väestama pidid. Kõikide kristallide nimed ei tulnud tal küll meelde, aga tähtsad olid nad kõik. Seejärel laulsime üheskoos mõned võimsad «ommid» ning nii jätkus tund vahelduva eduga sanskritikeelseid termineid puistates. Lõpetuseks suunasime veel ühe erilise «ommi» naisele, kellel oli sel päeval sünnipäev, ning tänasime üksteist ja kõrgemaid vägesid.
Lahkusin ruumist endale antud kindla lubadusega mitte kunagi enam tagasi tulla. Endal mure hinges, et mis siis nüüd. Kuhu mul minna … Perekool.ee lehekülg annab Tartus võimaluse valida kümne võimaluse vahel. Neist osa keskendub vaid vestlusgruppidele, kuus sisaldasid sõna jooga, üks oli suisa kõhutantsule suunav koduleht. Vaid üks rääkis lihtsalt võimlemisest, kuid vaadates antud klubi asukohta ning tundide aegu, võisin selle samuti maha kanda. Õnneks on meie generatsioonil olemas kaks võimast meediumit: Youtube ja raamatud!
Ma ei taha kuidagi halvustada budistlikku maailmavaadet, vastupidi – austan seda siiralt, kui asi on tõeline ja sügav. Küll aga tahaksin küsida, kui paljud väisatud grupis osalenud naised said aru, millega nad tegelesid ja kas see vastas nende soovitud eesmärgile. Olen alati teadlikult vältinud tavapäraseid joogatunde, sest ma ei suuda eristada joogide vaimsust ja praktikaid ning tean, et see maailmapilt ei haaku minu omaga. Seega ei tasu mul ka neid praktikaid katsetada, mõeldes, et see on lihtsalt trenn.
See kogemus aga pani mind küsima laiemalt: kas ja kuidas toetab meie kristlik maailmapilt seda osa, mis puudutab meie keha? Me oleme varmad kõnelema abordist, soovitavast seksuaalsest sättumusest ja veidi ka eutanaasiast ning enamikust neist eitavas või keelavas kõneviisis. Kuid kuidas on lood inimese kui tervikuga? Selle Jumala näo järgi loodud inimesega, kelle kohta me kuuleme iga pühapäev kantslist, et sinu hing, vaim ja IHU oleks hoitud laitmatuna.
Leidsin internetiavarustest ingliskeelses maailmas ringi vaadates väga huvitavaid lähenemisi kristlikule rasedusele, kuid see on taas vaid üks teema teiste seas. Kas ja kuidas oskame kõnetada kõike seda, mis hoiab meie ihu tervena ja meid endid seeläbi terviklikuna?
Vaadeldes seda, kui palju on erinevaid joogalaadseid praktikaid ning kui palju see inimesi kaasa tõmbab, siis ehk peitub siin üks kiriku võtmeväljakutseid, et hingehoiule lisada ka ihuhoiu temaatika. Kutsungi siinkohal kalleid kaasvõitlejaid üles sel teemal arvamust avaldama ning kaasa mõtlema.
Triin Käpp,
vaimulik