Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Et laulupühad kestaks

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Ebatavaliselt lustaka repertuaari ja hoogsa esituse pärast on Laiuse segakoori rahvasuus nimetatud tuntud komöödiafilmi järgi «Nunnad hoos» kirikukooriks. Foto: Merje Mänd

Lauluga esinesid lisaks Laiusele ka Paide ja Põltsamaa koguduse segakoorid ning sõbrad Orimattila kogudusest Soomest. Jumalateenistusel teenis Laiuse koguduse õpetaja Raino Kubjas, jutlustas Põltsamaa koguduse õpetaja Markus Haamer, kes keskendus jutluses laulu väele. Läbi laulu saab hing kosutust ning osa Jumala armust ja rõõmust. Laulu eriline õnnistav vägi on meid toetanud ka rasketel aegadel, mil rääkida ei saanud. Laul kannab endas Jumala sõnumit, nii heas kui halvas.
Kontserdi lõppedes premeeriti dirigente lisaks lilledele ja helihargile ka rabarbrist taktikepiga. «Dirigendi nagu iga inimese elu ei ole alati lilleline, vaid sageli mõrkjas ja hapukas,» sõnas Kristi Kubjas rabarbrist taktikeppe üle andes, pannes kogu publiku muhelema.
Laiuse laulupüha korraldati tänavu märksa tagasihoidlikumalt kui varem, sealse muusikajuhi Kristi Kubjase sõnul peab vahel tegema väiksema peo, et suurem välja paistaks. Ja tõepoolest, juba järgmisel aastal võetakse pidustused ette iseäranis suurejooneliselt. Möödub ju 690 aastat Laiuse kiriku esmamainimisest, 135 aastat Johan Kõpu sünnist ja 100 aastat tema asumisest Laiuse koguduse õpetaja ametisse ning 105 aastat teeneka kiriku- ja kultuuritegelase Jüri Pastaruse sünnist. Ka koguduse rüpest sündinud Laiuse raamatukogu tähistab tuleval aastal oma 160. sünnipäeva.
Siiski ei plaanita kõiki juubeleid ühele päevale, vaid kiriku 690. sünnipäeva meeleolus toimuvad üritused aasta läbi.
«Kiriku 690. aastapäeva tähistame tuleva aasta 7. juunil toimuva XV vaimuliku laulupühaga, 23. augustil on kavas Johan Kõpu Laiusele tuleku 100. aastapäeva puhul koostöös Tartu ülikooli muusikakollektiiviga akadeemiline kontsert, 6. novembril peame Johan Kõpu ja Laiuse raamatukogu juubelit raamatukogu eestvedamisel peetava konverentsiga ning 26. aprillil loodame Jüri Pastaruse juubeli puhul siin musitseerimas näha tema muusikutest hõimlasi Peep Lassmanni ja Lea Gabralit,» täpsustas Kristi Kubjas.
Augustikuuks loodetakse üles seada ka pastor Kõpu toamuuseuminurgake, mille tarvis õpetaja Raino Kubjasel hiljaaegu Stockholmi Eesti Majast Kõpu kipsbüst saada õnnestus. «1951. aastal valminud kipskuju järgi pronksi valatud originaal asub EÜSi majas, kuid kipsbüst oli siiani Rootsis, küsimise peale oldi lahkelt nõus see meile andma,» on Kubjas kingi üle rõõmus.

Merje Mänd