Eesti Kirikust nr 8 saate lugeda veel:

1. lk

Palvepäeva jumalateenistus

Tänavu on palvepäev paastuaja esimesel päeval, tuhkapäeval, 21. veebruaril. Tallinna Toomkirikus toimub sel päeval algusega kl 12 piiskoplik palvepäeva jumalateenistus.

EELKs on saanud traditsiooniks pidada ülemaalist palvepäeva, mõeldes rahva ees seisvatele olulistele probleemidele ja kutsudes kõiki inimesi palvetama meie rahva käekäigu eest. Viimastel aastakümnetel on palvepäeva peetud ühel paastuaja alguse kolmapäeval. Päeva teema on määranud peapiiskop. Sel puhul avaldab peapiiskop karjasekirja, mida saab lugeda 2. leheküljelt.

«Meie rahval seisab ees oluliste valikute tegemine, mis nõuab vastutustunnet, selget tulevikupilku, eetilisust ja üksteisest lugupidamist. Mõeldes samal nädalal tähistatavale iseseisvuspäevale, kutsun teid palvepäeva jumalateenistusest osa võtma, et ühiselt palvetada meie maa ja rahva hea käekäigu pärast,» ütleb peapiiskop Andres Põder oma üleskutses.

EK. Urmas Nagel pälvis Põlvamaa teenetemärgi

Eesti Vabariigi 89. aastapäeva puhul autasustab maavanem Urmas Klaas Räpina koguduse õpetajat Urmas Nagelit (fotol) diakoonia- ja noortetöö arendamise eest Põlvamaa teenetemärgiga.

Tanel Ots, Jüri koguduse õpetaja. Aukiri palvemaja ehitajale

Jüri koguduse kauaaegsele juhatuse esimehele ning töötegijale Kalju Aruaasale anti tema 75. sünnipäeval, esmaspäeval Ida-Harju praostkonna sinodil üle EELK aukiri.

2. lk

EK. Trükikoda annetab kirikule

Trükikoda Uniprint annetas Saaremaa Kihelkonna kiriku restaureerimiseks 200 000 krooni, mis oleks muidu kulunud trükikoja 15. tegevusaasta tähistamiseks.

EK. Noortetöö konsultant on Jaanus Kangur

Eesti Kirikute Noortenõukogu valis neljapäeval, 15. veebruaril noortetöö konsultandiks Jaanus Kanguri.

Sirje Semm. Religiooniõpetus ei muutu kohustuslikuks

Riigikogu ei võtnud edasisele lugemisele seaduse eelnõu, mille läbi religiooniõpetus muutuks riiklikus õppekavas kohustuslikuks õppeaineks.

Lehte Ilves. Liikmeannetuse maksmise kord muutunud

Haapsalu koguduse nõukogu otsustas, et ei kehtesta liikmeannetuse määra, kuid kutsub liikmeid üles tasuma oma jõukohast liikmeannetust iga kuu.

EK. Foorumil kõneldakse laste väärkohtlemisest

Neljapäeval, 22. veebruaril on Eesti Rahvusraamatukogus kuriteoohvrite toetamise päeva raames foorum «Ohtlik tavaolukord».

AINULT ÜKS KÜSIMUS

Miks korraldab Raadio 7 Estonia Talveaias kontserdisarja «Kus on armastus?»

Vastab Helle Aan, Raadio 7 programmijuht

3. lk

Jaan Lahe, Usuteaduse Instituudi Uue Testamendi teaduse lektor. Meetodi tarvilikkusest

Teoloogid Randar Tasmuth ja Urmas Nõmmik kirjutasid algupärase eestikeelse eksegeetikaõpiku, mis tutvustab ajaloolis-kriitilist meetodit ja annab näpunäiteid selle rakendamiseks praktikas.

Liina Raudvassar. Hommikusöögilauas kohtusid poliitika- ja usutegelased

55. rahvuslik palvushommikusöök tõi 1. veebruaril USA pealinna Washingtoni kokku poliitikuid ja kirikutegelasi 160 riigist, sealhulgas 40 Euroopa riigist.

4. lk

Lennart Mängli, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna volikogu liige. Usu ja poliitika vahekorrast

. Usu ja poliitika vahekorrast

Markuse evangeeliumi 12. peatükist on meile tuttav Jeesuse ütlus «Keisri oma andke keisrile tagasi ja Jumala oma Jumalale». Selles lauses väljendub kõige selgemini inimese asend ilmaliku riigivõimu ja Jumala meelevalla suhtes.

Peeter Võsu, EKD aseesimees. Vajame kaaskristlaste toetust

Eesti Kristlikud Demokraadid (EKD) on suutnud valimiskonkurentsis püsida. Arvamusküsitlused on pakkunud kristlikule erakonnale riigikogu valimistel 3–5% toetust.

EK. Kristlikud demokraadid reklaamivad end riigikokku

Riigikogus seni esindamata Eesti Kristlikud Demokraadid (EKD) kulutavad valimiste eel erakonna reklaamimisele umbes viis miljonit krooni.

Lehte Ilves, Lääne Elu. Kaks nõukogu liiget pürivad riigikokku

Haapsalu Püha Johannese kogudusest pürivad eelseisvail valimistel riigikokku nõukogu liikmed Andres Ammas ja Lauri Luik, kes tutvustasid oma poliitilisi vaateid ka koguduse liikmetele.

EK. Valimised, eelvalimised ja e-valimised

Eesti Vabariigi XI riigikogu valimised on 4. märtsil, hääletamine toimub valimisjaoskondades kella 9.00–20.00. Hääletada saab vaid oma elukohajärgses jaoskonnas.

5. lk

Liina Raudvassar. Restaureerimine pole odav töö

Kirikud ei ole objektid, mille restaureerimise pealt oleks õige raha kokku hoida, on restaureerimisfirma Frantsiskus OÜ juhataja Tõnu Parmakson veendunud. Vääriliselt restaureeritud hoone ilmestab meie elukeskkonda.

6. lk

Sirje Semm. Kogemustepagasiga ja uutele ideedele avatud

24. veebruaril vabariigi aastapäeva tähistamine kahes Eesti linnas seab topeltkoormuse alla ka pidupäeva korraldajad.

EK. Eesti Vabariigi teenetemärkide saajaid

Traditsiooniliselt tunnustab Eesti Vabariigi president riigi sünnipäeval ühiskondlikus elus silma paistnud inimesi. Tänavu, Eesti Vabariigi 89. aastapäeval saab president Toomas Hendrik Ilveselt riikliku autasu 341 inimest, kelle seas on ka kirikuinimesi.

7. lk

Monika Reedik. Mul tekiks väljaspool Eestit meeletu koduigatsus

Maret Maripuuga intervjuud tegema minnes silmasin tema kabineti eestoa laual oma üllatuseks ajalehte Eesti Kirik. Oletuse, et leht on just ajakirjaniku tuleku puhuks muretsetud, lükkas Riigikogu aseesimees aga kindlasõnaliselt ümber. Lisaks päevalehtedele tellib ning loeb ta regulaarselt Eesti Kirikut ja samuti näiteks Õpetajate Lehte.

Sirje Semm. Kirik tänas teenete eest

EELK aukiri anti 60. sünnipäeval Rapla koguduse nõukogu liikmele Harri Õunapuule Eesti Evangeelsele Luterlikule Kirikule osutatud teenete eest.

8. lk

Maarja Vannas. Leida hingamispaik hingele

Tänavu on juba kümnes aasta, mil toimub järjekordne religioosse temaatikaga kunstinäitus, sedakorda Ungari Instituudis Tallinnas. Kunstinäituste traditsioon sai alguse 1997. aastal, mil Eesti Evangeelne Luterlik Kirik tähistas 80. aastapäeva I kirikukongressist.

Heino Nurk. Tuhkapäevaga algab paastuaeg

Täna on tuhkapäev, millega algab Vaikse Laupäevani kestev paastuaeg.

Luuletused

9. lk

Tiiu Pikkur. Nelipühilased said oma kodu

Toompea külje all asuvast ajaloolisest Harjuoru võimlast saanud Eesti Kristliku Nelipühi Kiriku Toompea keskuse uksed on avatud kõigile.

Tiia Tenno ja Kadri Ploompuu, UI kirikumuusika osakond. Pekka Suikkase improvisatsioonikursus ja koraaliõhtuTallinnas

9.–10. märtsini toimub Usuteaduse Instituudis Soome orelikunstniku ja Sibeliuse Akadeemia õppejõu Pekka Suikkase koraalipõhine improvisatsioonikursus ning Tallinna Toomkirikus koraaliõhtu.

Allikas: Eesti Elu, viimase koguduse esimehe Ants Sildve artikkel. EK Kogudus lõpetas tegevuse

E.E.L.K. Philadelphia eesti koguduse ja rahvusgrupi organiseeritud tegevuse lõppu jääb tähistama jõulujumalateenistus Old Zioni kirikus aasta lõpus.

UUED AJAKIRJAD

10. lk

Ants Paju. Sajand tagasi Palamusel

Sada aastat tagasi olid jaanuar ja veebruar väga pakaselised. Kui Palamuse kiriku praost Burchard Georg Sielmann nägi saabunud Johan Kõppu ilma kasukata, ütles ta tervitades, et nii olete te varsti «kadunud mees», teid võtab lihtsalt külm ära. Kõpule sai päästjaks vend Augusti lähetatud lambanahkne kasukas.

Jaan Lahe, Viimsi koguduse õpetaja. Uue reformatoorse mõtteviisi algusest, 4 (järjejutt).

. , 4 (järjejutt).