Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Avati Jaan Kiiviti portreemaal

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Sirje Kiivit abikaasa Jaan Kiiviti portreemaaliga.

Sirje Kiivit abikaasa Jaan Kiiviti portreemaaliga.

Esmaspäeval, 19. veebruaril avati konsistooriumi saalis peapiiskop Jaan Kiivit jun portreemaal. Sel päeval oleks endine peapiiskop saanud 67aastaseks.

Pidulikule sündmusele olid tulnud Jaan Kiiviti abikaasa Sirje Kiivit, lapsed, lapselapsed, sugulased, sõbrad lähedalt ja kaugemalt, tuttavad, ametivennad, kolleegid. Maali autor kunstnik Aapo Pukk ei saanud avamisel osaleda, sest ei ole praegu Eestis. Tema läkituse luges ette Urmas Viilma. Kunstnik meenutas portree valmimise lugu ja tänas Jaan Kiiviti perekonda, eriti aga abikaasa Sirjet, kes maali valmimisel suureks abiks oli.

Peapiiskop Andres Põder meenutas üht Eesti vaimulike kümnekonna aasta tagust reisi Soome, kus Porvoos imetleti Soome piiskoppide maalide galeriid ja unistati sellest, et meie kirikuski võiks taoline kunagi olla. «Nüüd hakkabki see unistus tõeks saama,» kinnitas Põder ja lisas, et Jaan Kiivit noorem on esimene tollasest reisiseltskonnast, kes ise pildile sai. «See pilt räägib temast väga palju, räägib ka ühest perioodist meie kiriku ajaloos ja ustavusest Jumalale mehe kaudu, kes pühendas end jumalariigi tööle,» ütles peapiiskop Põder.

Sirje Kiivit rääkis maali saamislugu. Jaan Kiivit on maalil jäädvustatud seisvana, parem käsi natuke tõstetud, vasakus käes on kirikuseadustik. Sirje Kiivit meenutas, et kui abikaasa midagi rääkis, siis tegi ta alati oma jutu kinnituseks iseloomuliku käeliigutuse. Nii ta pildil kirikute kaardi taustal meiega räägibki, mõnus muhelus silmades. Kaart on taustaks, sest see seisis tema kabineti seinal ja «Jaan pidi alati teadma, kus ta on», selgitas pr Kiivit oma abikaasa huvi maakaartide vastu. Väga ajakohaselt mõjus peapiiskop Jaan Kiiviti vabariigi 83. aastapäeva jutlus, mille Sirje Kiivit ette luges.

Jaan Kiiviti portreemaal jääb konsistooriumi saali seinale täiendama piiskoppide maalide rida. Järgmisena on oodata piiskop Hugo Bernhard Rahamägi maali valmimist. Ja siis jõuab järg praeguste piiskoppideni. Portreemaalid valmivad annetuste toel.

Tiiu Pikkur