Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ameeriklased ja eestlased tihendavad koostööd

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata /

Külalised tutvusid Peeteli lastekodu elu- ja tööruumidega. Pildil vasakul õp Matthew Fuhrman, paremal Mati Sinisaar. Foto: Tiiu Pikkur

Ameerika Evangeelse Luterliku Kiriku Delaware’i-Marylandi sinodi delegatsioon viibis külaskäigul Eestis.

Tallinna Peeteli kogudusega seovad neid aastatetagused sidemed. Õpetaja Avo Üpruse sõnul on ameeriklased pea iga visiidi ajal ka Peetelisse sisse astunud. «Me hindame kõiki suhteid, mis Peeteli kogudusel on, ja need on ülemaailmsed. Oma missiooni saame ellu viia ainult tänu sellisele võrgustikule,» selgitas Üprus. «Oleme tänulikud ka Delaware’i-Marylandi sinodile, kes on pikki aastaid meie eest palvetanud ja lastetööd rahaliselt toetanud.»
Koguduse juhatuse esimees Mati Sinisaar andis ülevaate kiriku sotsiaalkeskuse tööst. Külalisi pani imestama fakt, et riigi toetust sel tegevusel pole ja loota saab ainult heatahtlikele annetajatele.
Sotsiaalkiriku tegelikust olemusest said külalised hea ülevaate, sest just nende silme all sätiti kirikusaali laiali suur tagavara norralaste riideabi, mida Kopli kandi vähekindlustatud peredele jagama hakatakse. Kohtumise lõpus andis õpetaja Matthew Fuhrman annetusümbriku Mati Sinisaarele, kes selle tänuga vastu võttis.
Vanas ülikoolis ja vanas kirikus
Reedel jõudis rõõmsameelne delegatsioon Tartusse, tutvuma ülikooli usuteaduskonna ja Jaani kirikuga. Delegatsiooni saatnud konsistooriumi välissuhete referent Kadri Eliisabet Põder ütles Eesti Kirikule, et kaks aastat tagasi, kui Ameerika idakaldal külas käidi, tutvustati eestlastele sealseid õppimisvõimalusi. Nüüd püüti kaugetele külalistele samaga vastata.
Ülikooli kõige väiksemat teaduskonda, usuteaduskonda, tutvustas dekaan Riho Altnurme. Külalistele pakkus huvi teaduskonna seotus eri konfessioonidega ning üliõpilaste praktikavõimalused koolide ja koguduste juures. Dekaanilt küsiti ka, kas välistudengid saavad siinses ülikoolis õppida.
Kuulnud, et dekaan Altnurme on kirikuloo õppejõud, kelle huviks on Eesti kiriku nõukogudeaegne periood, imestasid külalised, kuidas suutis kirik, olles kuuskümmend aastat riigivõimuga opositsioonis, püsima jääda.
Lõpetuseks teaduskonna väikeste ruumidega tutvudes naersid külalised ja võõrustaja, et usuteaduskond on väike nagu tema ruumid, nagu eesti rahvas ja tema maa.
Meeleolukat vahepala pakkus viibimine Jaani kirikus, kuhu sisse astunud, kõlas kaugete külaliste suust ingliskeelne «Oh my God!». Selles vanas kirikus tundusid need sageli reality-sarjades enamasti muigama ajavad sõnad usutavana – taastatud pühakoda on ju imeline. Keskpäevasel orelikontserdil mängis Anneli Klaus. Oreliveerandtunni juhatas sisse ja kirikut tutvustas koguduse juhatuse esimees Juhani Jaeger.
Edasi suundusid külalised Eestimaa südamesse Paidesse, kus sealses Püha Risti kirikus ja raekojas vaadati klaasikunstnike ühenduse aastanäitust, vesteldi kaks aastat tagasi Marylandis käinud õpetaja Algur Kaermaga, aga samuti koguduse liikmetega. Koguduse segaansambel Olaf Lääne juhatusel kostitas külalisi muusikaga. Paide armsa raekoja ajalugu tutvustas linnavalitsuse juhiabi Elle Hallik ja delegatsiooni võttis vastu linnapea Kersti Sarapuu.
Palvetame üksteise eest
Nädalavahetusel külastati Saaremaad, vastuvõtjateks praost Veiko Vihuri ja Kihelkonna koguduse õpetaja Rene Rein­soo. «Külalistel oli küsimusi meie eluolu ning sotsiaal- ja kogudusetöö kohta,» rääkis Reinsoo. «Erilist muljet avaldasid meie iidsed kirikud. Omapärane oli pakutud magustoit kamavaht. Paar pakki kama sai neile ka kaasa pandud.»
Kihelkonna kogudusel on aastaid tihedad sidemed Annapolise St. Martini kogudusega, kust eelmisel suvel käis külas õpetaja Gerald A. Miller abikaasaga. Õpetaja Reinsoo leiab, et ehkki Ameerika on Saaremaast kaugel, ei ole üksteise eest palvetamisel see vahemaa ületamatu ja «hea on teada, et kusagil teises maailma otsas mõtleb keegi sinule ja su kogudusele ja palvetab meie eest».
Talust õppust võtmas
Laagrikeskuses Talu võtsid külalisi vastu juhatuse liige Sirje Kiivit ja Sten Luik. Ka siinset tegevust on toetatud varemgi. Talus on isegi üks Delaware’i-Marylandi nimeline telk. Siiras vaimustus ja kiitus kuulusid laagrikeskuse rajajale Sirje Kiivitile. Et sinodil on lähemaks prioriteediks vaimulike koolitamine ja kavas ka laager selleks ehitada, siis leidsid nad Talust paljugi eeskujuks võetavat. Rahaline annetus tehti Talu laagrilegi ja ka Kuressaare koguduse varjupaiga Laurits heaks.
Kantsler Urmas Viilma sõnul olid ameeriklased väga vaimustatud oma neljapäevasest reisist. Kõne alla kerkis omavaheliste visiitide tihendamine. Seni on külas käidud iga kahe aasta tagant ja eestlased on üle mere käinud koos soomlastega. Koostöö süvenedes soovitakse kahepoolsetes sidemetes olla. 
Viilma märkis, et külaliste üheksaliikmelises delegatsioonis oli ainult kolm vaimulikku. Teised olid koguduste ilmikliikmed. «Peame veel õppima, kuidas rohkem koguduse töösse vabatahtlikke haarata.»

Tiiu Pikkur
Rita Puidet

Tunnistust südamest mõeldud sõnadele «Oh my God!» andsid külaliste sähvivad fotoaparaadid. Foto: Rita Puidet