Suvine teatrifestival Pirita kloostris
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Teated /
Birgitta festivalist on kujunemas ainulaadse tervikliku miljööga, aina uusi võimalusi pakkuv kultuurisündmus. See on meie areaalis ainus kloostrifestival ja väärib juba iseenesest meie, kristlaste toetust ning tähelepanu.
Omaette sündmus on see, et korraldajad tahavad festivalikülastusest teha tervikliku esteetilise elamuse. Nii on sellest aastast lisandunud ka a la carte õhtusöök Munkade terrassil enne etendust ja öine sõit jahtlaeval kohe pärast etendust. Nii õhtusöögile kui jahile saab kuni nädal enne etendust osta lisapileti. Loomulikult on avatud ka tavalised kohvikuletid. Klooster ei ole tavapärane etendusepaik ja juba respektist selle koha vastu on kõik meie festivalil pakutav omanäoline ja ülev.
Kõrgemal tasemel
Saabuda etendusele läbi keskaegse kalmistu, einestada iidsel kloostriterrassil, liikuda augustiõhtuses hämaruses tõrvikutega valgustatud kloostrikäikudes ja nautida muusikat 15. sajandist pärit müüride vahel on elamus, mida tasub endale lubada.
Festival algab 8. augustil Tšaikovski balleti «Luikede järv» täiusliku ettekandega. Nii võib väita, sest laval on Vene balleti esimest ja siiani kauneimat suurteost esitamas Vene Keiserliku Balleti trupp Moskvast. Enam stiilipuhtamat esitust ei oskaks leida. Järgmise õhtu ballett on kergemast žanrist – muinasjutuline ja barbaarne idateema (Rimski-Korsakovi «Šeherezade» ja Borodini «Polovetside tantsud»).
Klassikalise lavastuse ja Itaalia bel canto muusika austajatele on pärliks 11. augustil etenduv Donizetti «Maria Stuart» – ooper kahe kuninganna heitlusest võimujanu ja naiselikkuse vahel. Kuninganna Elisabethi osas näeb Jelena Zelenskajat – Moskva Suure Teatri ja Metropolitan Opera staari – Eestis harvakuuldava tasemega lauljat.
Seda, mis ühe muusiku elu õudusunenäoks võib muuta – mis temaga proovis, laval või lindistusel võib juhtuda –, näitab 13. augusti etendus ühe maailma huvitavaima ja eredaima muusiku, viiuldaja Gidon Kremeri kaasabil. See uudne muusikalise nalja žanr toob lavale ka ilmakuulsa muusikutest koomikute paari – viiuldaja Igudesmani ja pianist Joo. Niisiis humoorikas pilguheit tõsise muusika tegijate maailma.
Euroopa tippsaalidest
14. augusti Verdi «Reekviemi» ettekanne koos koreograafiaga mõtiskleb mitme kunstivaldkonna koosmõjus elu ja surma küsimuste üle. Eri Klasi juhatatav õhtu toob Eestisse kokku meie edukamad noored lauljad, kes Euroopa tippsaalides ilma teevad: Annely Peebo, Aile Asszonyi, Juhan Tralla, Ain Anger. Kui nad ka muidu mõnikord ühekaupa Eesti projektides kaasa teevad, siis sellist õhtut pole veel olnud ega ka vist tule.
Birgitta festival on võtnud ülesandeks tuua publiku ette maailma muusikateatri huvitavamad ilmingud – uued žanrid, erinevas laadis lavastused; selle kvaliteedi, mille saamiseks peaks muidu mööda maailma ise ringi sõitma. Üks eredamaist selle aasta etendustest on Britteni ooper «Kruvipööre». 15. augusti õhtul näeb, kuidas kaasaegsel tasemel psühholoogilist teatrit tehakse.
20. sajandil kirjutatud ooper räägib guvernandist, kes ühte pealtnäha korralikku Inglise mõisa satub ja seal oma kasvandikke üllatavalt ilmnevate saatanlike mõjude eest kaitsma hakkab. Kõikidel etendustel on eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid. Publikusõbralikuks uudiseks on ka see, et kasutusel on uued, kaldumatu konstruktsiooniga ja pehme kattega toolid.
Kogu kava ja pakkumisi näeb aadressilt www.birgitta.ee
Heili Vaus-Tamm