Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Talvelaager Põltsamaal

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Selle aasta 15.–17.veebruarini toimus EELK Põltsamaa koguduse laste talvine laager «Lapsed kirikus» Põltsamaal. Reedel kogunes kiriklasse 49 last Aidust (14), Eskust (2), Põltsamaalt (22), Võhmanõmmest (1), Pilistverest (8) ja Tartust (1). Neid juhendasid pühapäevakooli õpetajad ja koguduse noored. Laagris õpiti tundma kirikutalitlusi, peamiselt aga jumalateenistust ja selle korda. Lühike ülevaade saadi ka kirikuõpetaja, kirikuteenija ja organisti tööst.

Laager algas Kolga-Jaani koguduse õpetaja Ants Toominga humoorika ja näitliku kommenteeritud jumalateenistusega. Lapsed said teada, mida teeb kirikuõpetaja enne ja pärast teenistust ja kes teda ühes või teises toimetuses abistavad. Selgeks sai see, kuidas kasutada laulu- ja palveraamatut ning millal jumalateenistuse ajal seista, millal istuda tohib. Suurt põnevust ja ootusärevust tekitas reede õhtune «Talendijaht», kus omaloominguliste etteastega esinesid pühapäevakooli erivanuseastme lapsed. Finaali pääsesid eelnevalt pühapäevakooli tundides toimunud eelvoorude parimad. Võitjaks osutus 4.–6.klassi tütarlaste Jumpstylet kava. 7.–9.klassi tütarlapsed olid ettevalmistanud aga fantaasiavooru «Kirikutöötegija riietus aastal 2028», kus eriauhinna pälvis diakooniatöötegija riietusstiil. Peale õhtupalvust läksid lapsed laulusaatel magama. Kõige vanemad laagris osalejad käisid aga veel öises Põltsamaa linnas aaret otsimas.

Laagri teisel päeval suundusid lapsed oma kodukirikut uurima. Sellel retkel selgitati katse-eksitusemeetodil välja, kui pikk ja kui lai on kirik. Samuti, milline on selle välimus väljast ja seest. Enne kirikusse sisenemist mõtlesid lapsed oma rühmades, kuidas oleks sobilik pühakotta siseneda: kas lauldes, vaikselt või rõõmust hüpates. Kirikus olles otsisid lapsed endale meelispaiga, aga samuti said panna küsimärke kohta, mis neis küsimusi või arusaamatust tekitas. Suurt huvi pälvis käärkamber, pöörlev altarimaal ja annetustekastina kasutusel olev võimasin. Kõige meeldejäävam oli laste arvates aga tornikülastus. Ringkäigu lõpul sai iga laps joonistada suurele paberirullile oma kodu ja teekonna oma kodukohast Põltsamaa kirikusse.

Lõunase puhkepausi ajal vaatasid lapsed kino ning võisid kohapeal töötavast kioskist osta maitsvaid kooke, mis olid pühapäevakooli õpetajate küpsetatud, ning osta popkorni ja kommi. Peale lõunastes piiblitundides räägiti pihist (ehk eksimuste andekspalumise vajalikkusest), kristlikest matustest ja leinast. Rühmatööde ajal tantsiti erinevate rahvaste tantse, valmistati küünlaid, meisterdati laulutahvleid, valmistati pulmatorti, tehti laagribändi ning jalutati surnuaeda.

Teise päeva õhtul toimus laagrilaulatus ja –pulm, milleks hakkasid lapsed ettevalmistusi tegema juba peale õhtusööki. Pärast «laulatuse» peaproovi, kus peaosatäitjad said selgitusi ja juhendeid toimuva kohta, võisidki ärevad külalised pidupaika siseneda. Peale pingelist paaripanekut (ei puudunud ka endise pruudi sekkumine) võis pulmapidu alata. Nagu ehtsas pulmas oli ka laagris pulmavanem, mängud, pruudirööv ja uhke pidulaud koos asjakohase teenindusega. Laager lõppes pühapäeval jumalateenistusega, kus lapsed täitsid erinevaid ülesandeid: jagasid lauluraamatuid, lugesid kirjakohti, palveid, laulsid õpitud laule, viisid läbi kotikorjandust ja aitasid kella lüüa. Laagri korraldajad tänavad Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa Ekspertgruppi ja Põltsamaa Felix AS toetuse eest, Jõgeva Maavalitsust (EAS kohaliku omaalgatuse programmi).

Laagri pildid ja videod peagi koguduse laste- ja noortetöö kodulehel: allikal.wordpress.com

EELK Põltsamaa koguduse laste- ja noortetöö juht Ulvi Uutar

Laste lood laagrist ja tagaside toimunule:

Kristel Leppik 10a Põltsamaalt

„Laager oli väga põnev. Aga sellest ma nüüd jutustan järge mööda. Reedel hakkas kell 15.00 õhtul laager ja kõik kes veel ei olnud registreerinud registreerisid ära. Siis oli meil söömine ja laagri avamine. Kui oli õhtu siis pidid kõik täpsel kellaajal magama minema. Kuid meie rühm ei tahtnud kuidagi magama minna. Õigust öeldes ei jäänud maga Kristel, Kristiine ja Kaidi-Kamille. Minul olid naerukrambid. Ma ei saanud kuidagi tasa olla ja Kristiine krigistas öösel hambaid ja mina kukkusin vähemalt 7 korda voodist alla. Ja järgmise päeva hommikul pidime kell 8.00 üles ärkama. Ja peale hommiku palvust ja pärast hommiku sööki läksime kiriku torin ja seal oli tõsiselt külm ja järsud trepid. Pühapäeval me pidime asjad kokku pakkima ja koju minema. Aga peale selle meil oli veel ka laagrilaul mida me iga päev laulsime. Ja laupäeval oli pulmapidu ja sellega kaasnes pruudi rööv. Pärast leitsime ta 2.korruse kapist.

 

Silja Simon 8a Põltsamaalt:

„See laager oli väga tore. Eriti meeldisid mulle pruudirööv, pulmapidu, talendijaht, õhtupalvused, piiblitunnid ja rühmatööd. Mulle meeldis veel see, et meil oli laagris nii palju. Laagris oli veel tantsuõpetaja Viljandist. See õpetaja oli väga tore. Reedel läksime magama 10.30 aga laupäeval läksime 10.00. Mina olin ühes toas Kristeliga, Kristiinega, Kaidi-Kamillega. Meid oli toas 4. Meie toa kõrval oli poiste tuba. Poisid olid vallatud. Meid äratati kell 8.00. Osad ei saanud kohe üles aga siis tulid õpetajad äratama. Kokkuvõtteks oli see laager väga tore.”

Marita Matt 11a. Põltsamaalt

„Põltsamaa koguduse laagris „Lapsed kirikus” toimus palju lahedaid asju näiteks laagripulm. Mina pidin olema pulmas kirikuõpetaja. See oli lahe töö. Olen käinud kirikus sellepärast teangi, kuidas kirikuõpetaja käituks. Veel oli lahe talendijaht, kus me esitasime Jumpstylet. Oleme seda harjutanud palju, et saada head tulemust. Tänane laager oli kõige lahedam.”

Artam Kivisild 10a Põltsamaalt

„Reedel oli talendijaht. Mina ja mu vend ja kaks sõpra tegime hip-hopi. Laupäeval oli laagri pulm, mina olin kummardaja ja mu vend oli peigmees. Põltsamaa kiriku tornis käisime ka. Pühapäev oli laagri lõpetamine kirikus.”

Siimar Kivisild 12a. Põltsamaalt.

„Laupäeval oli laagripulm. Mind valiti peigmeheks. Veel oli igasuguseid värvikaid tegelasi: nagu näiteks kummardaja, kes pidi kummardama kui kellamees kellaaja ütles ja tantsukiisu pidi kõikide poistega tantsima ning tantsulõvi pidi kõikide tüdrukutega tantsima, tädi Ameerikast jne. Vahepeal rööviti ka pruut ära, siis hakkasid kõik teda otsima. Pulm lõppes pidulauaga. Täitsa huvitav kogemus oli. Mulle täitsa meeldis.”

Miikael Haamer 12a. Põltsamaalt:

„Reedene talendijaht oli täiega lahe. Vähe jäi esikohast puudu. Mul on täiega kahju, et laupäeval ei saanud olla. Muidu juba ühest õhtust sai aru, et tuleb lahe laager.”

Ingel Pärn 10a Tartust:

„Mulle meeldisid selles laagris talendijaht ja pulmad! Mulle ei meeldinud kui õpetaja öörahu ajal toa uksed lahti hoidsid, sest mõned ei saanud magama jääda. Eriti meeldis mulle, kui me saime koos oma rühmaga kirikutornis käia. Alguses oli natuke õudne ka, aga pärast ma harjusin ära. Mulle meelis ka rühmatööd: rahvaste tantsus olid alguses aeglased tantsud, aga hiljem hakkasid toimuma peadpööritavad tantsud. Ja kiired tantsud. Pulmatordi valmistamisel oli kogu aeg kõik kohad magusaid maiustusi täis. Laagris oli muidu väga lahe olla.”

Annika Susi 12a Pilistverest:

„Mulle meeldis laager väga. Aga ma ei saa aru, miks just täna peab lõppema. Mis, sest, et karmid reeglid olid, ei peagi saama poes käima. Mulle meeldis laagris need pulmad, aga lahe laager oli. Aitäh, et tegite meile nii laheda laagri.”

Vanessa Reitel, 12a Pilistverest:

„Kõige rohkem meeldis mulle laagripulm ja rühmatants. Ja üleüldse kõik rühmatööd. Ka kirikutornis käimine oli lahe. Eriti meeldis mulle seal kiriku tornis. Mulle meeldis ka kino vaatamine. Ja kiosk oli ka üle kõige. Ühesõnaga terve laager lahe ja ma tuleks kindlasti uuesti.”

Liisbeth Kallis, 10a. Aidust:

“Laagris oli tore. Meie toas oli 15 last. Reedel oli jumalateenistus ja talendijaht. Laupäeval käisime kirikutornis ja kirikus muid asju tegemas. Me pidime mõõtma kiriku ümbermõõtu ja torni pikkust. Mina käisin rühmatöödes tantsimas ja bändis. Kui ma tantsimas käisin, oli seal ainult üks poiss ja temaga pidid kõik tüdrukud kordamööda tantsima. Bändis mängisin mina kitarri ja laulsin koos Helenaga. Laupäeval olid veel kino ja väike kiosk. Osad Aidu lapsed pidid minema teisel päeval vanaema sünnipäevale. Pühapäevasel teenistusel tõmbasid poisid kella ja korraldasid korjandust. Tüdrukud esinesid.”

Annabel Kallis, 8a Aidust:

“Laager oli Põltsamaal. Reede õhtul oli õhtupalvus ja siis läksime lauluga magama. Laupäeval käisime kirikus. Laagris olid veel pulmad, söömine ja mina osalesin ka rühmatöödes. Esimeses rühmatöös olin ma bändis. Seal tegime igasuguseid asju. Kõige rohkem mängisime flööti. Teises rühmatöös olin küünlavalmistamisel. Seal tegime igasuguseid küünlaid. Pühapäeval käisime kirikus, aga siis lasi Siimar kiriku kellasid ja teised poisid korjasid raha annetuskottidesse. Käisime ka altari juures. Meile anti kätte tänukirjad ja siis me käisime kiriklas ja lõpuks läksime koju. Nii see laager lõppes.”