Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Pereväärtuste referendumist Slovakkias

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

7. veebruaril Slovakkias läbi viidud pereväärtuste referendumi ümber toimunu peaks mõtteainet andma ka neile, kes hiljuti Eesti kooseluseaduse debatile kaasa elasid.
Tõsi, kontekst on mõneti erinev. Slovakkia 5,4 miljonist elanikust on katoliiklasi rohkem kui 60%. Ühiskond on konservatiivne, seda ka suhtumises homoseksuaalsusesse. Näiteks lisati hiljuti põhiseadusesse säte, mille kohaselt abielu mõistet saab kasutada ainult mehe ja naise vahelise liidu kohta.
Sellest hoolimata otsustas Ühendus Perekonna Eest (AZR) algatada referendumi pereväärtuste kaitseks, milleks mullu suvel koguti nõutavad 400 000 allkirja. Küllap oli eesmärgiks demonstreerida rahva vastuseisu homoõiguste laiendamisele, et juba eos takistada selle teema tõstatamist tulevikus.
Referendumil küsiti, kas hääletajad nõustuvad sellega, et abielluda peavad saama üksnes heteroseksuaalid, homoseksuaalsetel paaridel ei tohi olla lapsendamisõigust ning seksuaalõpetus ja eutanaasia käsitlemine koolis ei tohi olla kohustuslikud.
AZRi aktivistide sõnul ajendas neid tegutsema eelkõige mure kahju pärast, mida lastele võib põhjustada üheülbaline seksuaalharidus või üleskasvamine samasooliste partnerite hoole all. Seksuaalvähemuste kogukonna esindajad aga süüdistasid referendumi korraldajaid valede levitamises ning viha ja sallimatuse õhutamises. Sellele viidates kutsusid nad üles mitte hääletama.
Väga aktiivselt sekkusid kampaaniasse kirikud. Roomakatoliku kiriku piiskopid esinesid üleskutsega referendumil osaleda ja kõigile küsimustele jaatavalt vastata. Toetust slovakkide võitlusele pereväärtuste eest avaldas ka paavst Franciscus. Slovakkia luteri piiskoppide karjasekirjas kutsuti aga usklikke üles hääletama minema, et «selgelt väljendada oma kristlikku seisukohta». Osa luterlastest oli siiski ka referendumi vastu.
Avalik debatt oli äge ja inetuvõitu. Telejaamad keeldusid edastamast AZRi kampaaniaklippe, nimetades neid viha õhutavaiks. Seisukohavõtud referendumi asjus polariseerisid ühiskonda ning põhjustasid lahkhelisid sõprade ja lähedaste seas.
Hääletustulemuste kohaselt toetas AZRi seisukohti üle 90% hääletanuist, kuid osavõtt oli ainult 21,4%. Seetõttu ei loeta referendumit toimunuks. AZR avaldas heameelt, et neil õnnestus hoolimata oma nappidest ressurssidest pereväärtuste teemat esile tõsta ja niigi palju inimesi hääletama tuua. Üldise arvamuse kohaselt aga oli tegemist referendumi korraldajate ilmse lüüasaamisega.
Poola kristliku nädalalehe Tygodnik Powszechny sõnul näitas referendum, et suuremat osa rahvast jätab võitlus samasooliste partnerluse ja seksuaalhariduse vastu külmaks. Üllatuslikult selgus seega, et traditsionalistid on Slovakkias vähemuses. «Enamuse ülesandeks on siiski võtta arvesse vähemuse seisukohta. Referendum võib osutuda tõsise dialoogi alguseks,» leiab leht.
Võib-olla tõesti. Kuid pigem on siiski õigus Slovakkia presidendil Andrej Kiskal, kelle sõnul ei saa olla võitjaid referendumil, mis rahva omavahel riidu ajab.

Rain_Soosaar_oige copy

 

 

 

 

Rain Soosaar,
Eesti Kiriku reporter