Tallinna Jaani kogudus kolib Niguliste kirikusse
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Määratlemata / Number: 3. jaanuar 2007 Nr 1 /
Vana ütlus «Uuel aastal uut moodi» sobib küll Tallinna Jaani koguduse aasta algust iseloomustama. Jaani kirikus algab remont ja jumalateenistusi hakatakse pidama Niguliste kirikus – 7. jaanuaril on seal esimene teenistus.
Õpetaja Jaan Tammsalu ütles, et võtmed on ehitajatele juba üle antud, esialgu on kantseleil kiriku keldris veel oma nurgakene, kuid varsti kaob seegi. Remondi rahastajaid on kolm: kogudus, riik ja linn. «Et kirik kuulub Tallinna linnale, siis võib öelda, et linn teeb oma kiriku korda ja riik ning kogudus aitavad linnal seda teha,» selgitab õpetaja. Koguduse rahaline osa on aga kõige suurem – ligi nelja aasta eelarve suurune. Võtame laenu ja loodame inimeste headusele.»
Orel saab koha remonditud kirikus
Remondi pikkuseks on esialgu plaanitud viis kuud. «Loodame sinisilmselt, et saame kiriku remonditult tagasi hiljemalt 1. juuniks,» on Tammsalu optimistlik. Et tööde maht on suur, siis võib küsida, miks ikkagi kiirustatakse?
«Vastus on väga lihtne. Jaani kirik alustas natuke valest otsast: 30 aastat räägiti oreli remondi vajadusest, et kohe-kohe ütleb suur ja ilus orel üles. Paar aastat tagasi õnnestus allkirjastada oreli remondi projekt.
Nüüd on meil uus orel ja vana remondis. Ja just vana oreli remondist tulek ajas n-ö härja kaevu. Tuli mõte, et kas me tõesti peaksime alustama mõni aasta pärast oreli renoveerimist kiriku remondiga,» ütleb Tammsalu ja kirjeldab värvikalt, mis juhtuks vastremonditud suure oreliga siis, kui pärast oreli remonti valatakse kiriku uueks põrandaks 123 kantmeetrit vesist betooni ja see seal hoogsalt kuivama hakkaks.
Tere tulemast Nigulistesse!
Kogudus arutas oma muret kultuuriministri ja linnapeaga. Jõuti otsusele, et kirik tuleb remontida enne oreli tagasitoomist. Oreli projekt on väga kallis ja katsetada, et ehk jääb orel ka pärast kiriku remonti terveks, ei tohi – on õpetaja endise ehitustehnikuna veendunud.
Ta räägib kahest suurest imest: esiteks see, et remont teoks saab, ja teiseks, et kolitakse Nigulistesse. Kuidas see küll õnnestus? Õpetaja tuletab meelde üht ilusat ütlust: räägi inimesega!
«Nii läksime meiegi juhatuse esimehega koos Kumusse rääkima direktriss Marika Valguga, kes osutus ääretult meeldivaks ja säravaks inimeseks. Mõnekümneminutilise vestluse tulemusena ütles pr Valk, et oleme teretulnud Nigulistesse.»
Kolmandaks imeks peab koguduse õpetaja inimesi, kes teda ümbritsevad: «Mõni juhatuse liige on lausa ülima aktiivsusega tegutsenud, et saaksime oma unistuse ellu viia. Mul on väga vedanud juhatusega ja kogudusega ning varsti võin öelda, et ka kirikuga,» on Tammsalu õnnelik.
Vana ja väärikas Niguliste tõuseb pärast pikka vaheaega taas tegutsevate kirikute hulka, ent seal paikneb ka tohutute kunstiväärtustega muuseum, mis nõuab erilist suhtumist. Näiteks ei luba tuleohutusnõuded elavat küünlatuld. Teine nõue puudutab igaüht: jumalateenistusele ei tohi üleriietes minna ehk nagu ütleb õpetaja naljatades, on see üks kogudus Eestis, kus daamid saavad oma tualette näidata.
Kogudus töötab kolmes kohas
Nigulistes hakkavad toimuma ainult pühapäevased jumalateenistused; hardushetked, palvused, ametitalitused, kontserdid jne peetakse Niguliste naabri Rootsi-Mihkli kiriku katuse all. Seda nimetab õpetaja Tammsalu neljandaks imeks, et Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göransson ütles tere tulemast ka nende kirikusse.
Ent kasutada saab ka Jaani koguduse maja saali Lastekodu tänavas, seal hakatakse eelkõige kooriproove tegema. «Enamus koguduse tegevusest jääb samaks, jaguneme ainult kolme maja vahel,» märgib õpetaja. Väike kartus on, et Niguliste oma 350 kohaga võib väikeseks jääda ja viimased tulijad enam kirikusse ei mahu.
«Suurte pühade ajal tuleb siis mitu teenistust pidada,» arvab Tammsalu. «Meie jaoks oli Niguliste puhul oluline see, et saame jumalateenistusega alustada kell 10 nagu eelmised 139 aastat. Kui oleksime läinud näiteks Kaarlisse, siis pidanuksime hiljem alustama.»
Täpsemat teavet tasub uurida Jaani koguduse kodulehelt internetis. Koguduse telefoninumbrid ei muutu. Niisiis – pühapäeviti algusega kell 10 on jumalateenistused Nigulistes, kõik teised toimingud on Rootsi-Mihkli kirikus. Ja suvest taas oma armsas värskelt värvitud kirikus. Nigulistesse jumalateenistusele minnes varuge lisaaega, et riided garderoobi ära anda! Ka jumalateenistuse korras tulevad uues kohas väikesed muutused.
Tiiu Pikkur