Värskendavaid tuuli Soome lahe põhjakaldalt
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Arvamus / Number: 11. oktoober 2006 Nr 41 /
Noorte- ja lastetöö tegijatele korraldati koos Soome Instituudiga seminar uutest meetoditest lastetöös.
Pühapäevakooli algus annab end igati tunda – järjest sagenevad käigud Laste- ja Noorsootöö Ühendusse lootuses leida uusi abimaterjale ja ideid. Aga vahel tulevad ideed lausa koju kätte. Nii oli see 30. septembril Tallinna Jaani kirikus, kus kõneldi uutest ideedest pühapäevakooli töös Soome kogemuse põhjal.
Ühine vestlusring
Päev ise algas toreda sündmusega – Jaani kiriku lõunasaalis avati kahe Soome kunstniku, Riitta Ahvoneni ja Marja Pietarila (siidi)maalinäitus. Ettevõtmise kuraatoriks oli Eva Jänes.
Edasi istusime vestlusringi, mida vedas Soome Instituudi juhataja Jaana Vasama. Elav vestlus keerles põhiliselt küsimuse ümber, kes kasvatab meie lapsi. Idee oli võetud Vasama magistritööst.
Kõik eelnev oli aga ettevalmistuseks väga heale loengule uutest suundadest pühapäevakooli töös Soomes. Ettekandjaks oli Pirjo Liisa Wennermark Järvenpäält. Eks ole ju see paik, mis Eesti staaikamatele pühapäevakooli õpetajatele vägagi tuttav – paljud on saanud oma koolituse ja julguse lastega tegeleda just sealt.
Uudsed ideed
Wennermark rõhutas oma ettekande alguses, kui oluline on luua tunnis emotsionaalselt õige, toetav meeleolu. Eelkõige ju jääbki lastele meelde kõigepealt tunnis valitsenud meelsus ja seejärel teadmised läbi selle meeleolu. Ja oleks hea, kui kõik meeled saaksid puudutatud läbi laulu, jutustuse, mängu, dramatiseeringu, palve.
Selles mõttes oligi väga põnev uus lähenemine, kuidas last kirikuga sõbraks saada. Kõigepealt tutvutakse kiriku ümbrusega, seejärel hoone endaga – ikka läbi puudutuste, tunnetamiste, haistmise, laulmise.
Teiseks tutvustas lektor meile meetodit, mille nimi on inglise keeles godly play. Mitmesuguste kujundite, sümbolite, nukkude, küünalde kasutamine piiblisündmuste tutvustamisel.
Põhirõhk on rahulikul sugereerival meeleolul. Kohaletulnud leidsid üksmeelselt, et selle meetodi puhul oleneb tulemus väga palju ettekandja isikust.
Kolmas uudis oli nn põrandapildid. Piibliloo tutvustamisel kasutatakse erinevaid kangatükke, kivikesi, käbisid. Põnev!
Loengu lõpus tegi Wennermark meile ka «puust ette», kuidas võiks välja näha jõuluevangeelium ette kantuna godly play meetodil.
Oleme väga tänulikud Soome Instituudile, kellega koostöös koolituspäev teoks sai, suur tänu lektorile ja kunstnikele. Olete kõik oodatud vaatama näitust Tallinna Jaani kiriku lõunasaali.
Katrin Oidjärv