Suveküsitlus
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Arvamus / Number: 24. august 2011 Nr 33 /
Kuidas on teenitud luterlastest eestlased idapoolsetel aladel?
Arho Tuhkru, konsistooriumi avalike suhete spetsialist:
Kaasmaalaste vaimulik teenimine ida pool on aktiivsem kui varem. Taasavatud Peterburi Jaani kirikus toimuvad jumalateenistused kaks korda kuus. Korraliselt toimuvad teenistused ka Moskvas, mille on oma hooleks võtnud praost Peeter Kaldur.
Augustikuu lõpul sõidab assessor Tiit Salumäe Sotši, Punasele Lagedale ja teenib seal eestikeelse jumalateenistusega kohalikke rahvuskaaslasi. Sarnane reis ootab ees ka õpetaja Villu Jürjot septembri alguses, kui teekond viib Krimmi, kus eestlased on tähistamas väljarändamise 150. aastapäeva.
Minu selle aasta tööreis viis juulis Krasnojarski krai lõunaossa, külastasin Ülem-Bulani ja Ülem-Suetuki küla ning viisin läbi jumalateenistusi jaanilaupäeva ja jaanipäeva ajal. Toimus ka kohtumine kohaliku Ingeri kiriku esindajatega.
Ülem-Bulanis paluti saata eesti rahvariiete komplekt, et näidata koolilastele, kuidas riietuti Eestis vanasti. Ülem-Suetuki küla jaanipeol anti mulle tervituseks sõna, sain edasi anda peapiiskop Andres Põderi õnnitlused küla 160. sünnipäevaks. Pidasin palvuse viiele inimesele Minussinski koguduse majas, kakskeelse teenistuse Ülem-Suetuki surnuaiapühal kümnele inimesele ja Jermakovski külas eestikeelse palvuse küla staadionil rohkem kui 30 inimesele.
Ülem-Bulanka küla kirik on hävinud, kuid alles on Alam-Bulani, tuntud kui Läti-Bulani kirik, mis praegu on omanikuta, oodates hooneregistrisse kandmist.
Veel külastasin rajoonikeskust Karatussi, kus kohtusin mitme kohalikus elus olulise inimesega. Sõjaveteranide ühingu ülem Grinberg palus EELK-l saata rohkem eestikeelseid õpetajaid. Sama soovi rõhutas Suetuki küla aktiivne elanik Jaan Kensap, kes ütles, et Eestist tulevalt õpetajalt eeldatakse pooleks aastaks kohale jäämist.