Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

50 aastat Kõigekõrgema teenistuses

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

8. septembril võis Eesti kaplaniteenistuse taasrajaja kolonel Michael Gustav Viise vaadata tagasi poolsajandile, ajale, mil ta on töötanud Issanda viinamäel.

Michael Viise sündis 23. novembril 1926 Tartus kirikuõpetaja Kustav ja Mojanne-Marie Viise pojana. Alghariduse sai ta Tartus ja Tudulinnas, keskhariduse Rakveres ja Mustvees.

Sõjakeeris viis perekonna lahku, isa jäi kodumaale ja teenis siin kogudusi kuni surmani 1978, abikaasa poegadega evakueerus Eesti Lennugrupiga Saksamaale, kus Michael Viise lõpetas Augsburgi eesti gümnaasiumi 1947. Varsti õnnestus perekonnal ümber asuda USAsse.

Ameerikas asus ta täiendama oma haridust, astudes hea mainega luterlikku Wagner College’isse Staten Islandil New Yorgis. Ta lõpetas õpingud bakalaureusekraadiga ajaloo ja politoloogia alal 1952. Tundnud Jumala kutset vaimulikuks tööks, siirdus ta Philadelphia luterlikku seminari, mille lõpetas bakalaureusekraadiga.

8. septembril 1955 ordineeriti Michael Viise Ühendatud Ameerika Luterliku Kiriku pastoriks. Ta töötas kolmkümmend aastat, 1955–1985 USA õhujõududes kaplanina ja ülendati leitnandiks 1955, kapteniks 1959, majoriks 1963, kolonelleitnandiks 1968 ning koloneliks 1972. Lahkus teenistusest seoses pensionile minekuga 1985.

Pensionärina asus kolonel Viise täiendama oma akadeemilist haridust: 1988 omandas magistrikraadi ajaloos Virginia ülikoolis ning filosoofiadoktori kraadi kirikuajaloos. 1990–1995 teenis E.E.L.K. Baltimore ja Washingtoni koguduse õpetajana, misjärel naasis kodumaale.

Kuna kogenud kaitseväe vaimulikest oli kodumaal suur puudus,  kutsus asus Eesti Kaitseväe juhataja kindralmajor Aleksander Einseln suvel 1995 Viise kodumaale kaitseväe peakaplani ametikohale. Peakaplanina tuli tal alustada nullist: luua organisatsioon, leida sobivad inimesed kaitseväe vaimulikeks ning luua kaplanite väljaõppe alused.

See ei onud kerge töö, sest kirikutes oli vaimulikest puudus ning vaimulikud ei teadnud, mis tähendas teenida omal alal kaitseväes. Tema juhatas kolme esimest kaplanite orientatsioonikursust, määratles kaplaniteenistuse põhijooned ning  lõi sidemed NATO ja teiste riikide kaplaniteenistustega. Lahkus erru 1998, pälvinud üldise lugupidamise.

Kolonel Viisele on omistatud Kotkaristi III klassi teenetemärk (1999), Kaitseväe teeneterist (1998), mälestusmedal «10 aastat taastatud kaitseväge» (2001) ning arvukaid USA ja Vietnami aumärke. Eesti Vabariigi kolonel 1995.

Peakaplan Viise abiellus juunis 1958 Neva Bjonerugiga, peres on kolm tütart ja üks poeg. Akadeemiliselt kuulub kolonel Viise korp! Sakala vilistlaskonda.

Ametivennad, kaasvõitlejad kaitseväes ja sõbrad nii kodumaal kui ka Ameerikas soovivad tublile töömehele ametijuubeli puhul Issanda tööpõllul rohket Taevaisa õnnistust.

Peakaplan kolonel

Tõnis Nõmmik