3.10 Viljandi kirikus kuuleb india ragasid ja Tagore luulet

5. oktoobril kell 18 võib Viljandi Jaani kirikus osa saada kontserdist «Diplomaatilised noodid — India. Ragad ajaloos ja tänapäevas», millega tähistatakse India iseseisvuse 60. aastapäeva.

Mängitakse traditsioonilisi india ragasid ja loetakse nendega sobivat Rabindranath Tagore luulet.

Kontserdi teises pooles liitub india muusikutega Eesti-Ameerika löökpillimängija Brian Melvin ja improvisatsioonid kanduvad tänapäeva.

«Raga on India traditsiooniline muusikavorm, mis seostub eri aasta- ja päevaaegade ning meeleoludega,» rääkis sarja «Diplomaatilised noodid» juht Heili Vaus. «Eestis tuleb ettekandele kaks ragat, sest kontserdid on ise kellaaegadel.

Kell 18 Viljandis kõlab raga «Puriya Dhyaneshwari». Seda mängitakse Indias päikeseloojangu ajal, kui preestrid süütavad esimesi lampe. Laskuva päikese värvidemäng taevas, saabuva pimeduse ootus ja kartus… Valdavad on pehmed toonid ja lõdvestunud meeleolu.

Rabindranath Tagoret peavad indialased oma rahva üheks suuremaks geeniuseks, kes on rikastanud kultuuri nii luule, proosa ja esseede kui maalikunstiga. 1936. aastal sai Uku Masing Tagorelt kirja, milles too tänab Eesti meest talle saadetud tõlkeraamatu eest ning on liigutatud oma teoste jõudmisest nii kaugesse maanurka.

Sarodimängija Avijit Ghoshi ühendab Tagore kunstiga pikaajaline õpinguperiood. Ta tudeeris muusikat seitse aastat Tagore-nimelises õppeasutuses, enne kui sai temanimelisest Rabindra Bharati ülikoolist doktorikraadi.

Muusikuna tutvustab Avijit Ghosh india klassikalist muusikat. Peale selle on ta pidanud Aasias ja Euroopas loenguid india muusika tervendavast mõjust. Nii et muusikateraapia ja stress management ehk stressi juhtimine on lisaks kontsertide andmisele üks tema olulisi tegevusvaldkondi.

Avijit Ghosh leiab, et muusika kuulamine on inimese väga tähtis suhtlemisvorm maailmaga. Õige muusika võib leevendada probleemidest vaevatud ja tervendada haiget saanud hinge. Kreekas tehti koos temaga dokumentaalfilm india muusika tervendavast mõjust.

Ameerikast Eestisse elama asunud Brian Melvin on üks tänapäeva kuulsamaid löökpillimängijaid. Ta on mänginud trumme nelikümmend aastat ning esinenud ja plaadistanud koos paljude modernse džässi ja maailmamuusika suurkujudega. Ta on biitlite loomingust inspireeritud Ameerika ansambli Beatlejazz juht ja asutaja.

India tablasid on Melvin õppinud Ustad Alla Rahka ja Zakir Hussaini juures ning kasutanud neid rohkesti oma projektides.

KONTSERT

Avijit Ghosh — sarod, keelpill

Bivash Sanghai — tablad, löökpillid

Brian Melvin — löökpillid

Jüri Aarma — lugeja

Allikas: korraldajad

Sakala, 3. oktoobril 2007