19.11 Jõhvi tahab kirikuauku ehitada kohviku ja kontserdiplatsi

Jõhvi tahab kiriku juures asuvasse vallikraavi ehitada kohviku, infopunkti ning esinemisplatsi, et muuta see piirkond puhkajaile ning turistidele huvitavamaks.

"Tahame selle augu korda teha," põhjendas vallavalitsuse kavatsusi vallavanem Tauno Võhmar. Äsja jõudis muinsuskaitseameti Ida-Virumaa peainspektori Tõnis Taaveti lauale eelprojekt, mis näeb ette, et vallikraavi ühte nurka ehitatakse madal hoone, kus võiks kavakohaselt olla muuseum, turismiinfopunkt ja avalik käimla, keskele kohvik ning teise serva istekohtadega paik, kus saaks korraldada kontserte.

Eeloleval teisipäeval asub Tallinnas projekti uudistama muinsuskaitsekomisjon, kelle sõnast sõltub, kas vallikraavi midagi ehitada tohib või mitte. Taaveti sõnul mõistab ta omavalitsuse soovi piirkonda atraktiivsemaks muuta, ent teisalt on tegu unikaalse vallikraaviga, mille puhul isegi ühe külje täisehitamisel ei saa rääkida enam objekti säilitamisest.

Ühel korral juba on Jõhvil nurjunud katse vallikraaviauku ehitada. Muinsuskaitsjad polnud nõus sinna meelelahutuskeskuse rajamisega, kui üks eraettevõtja omavalitsuse ettepanekul sinna kõrtsi ja keeglisaali kavandas. "See projekt ei läinud läbi, sest ehitis oleks kogu augu enda alla haaranud," sõnas vallavanem. "Et mitte püssi põõsasse visata, üritame teha projekti, mis muinsuskaitsele sobiks," lisas ta. Võhmari sõnul on eesmärk kiriku ümbrus atraktiivsemaks muuta ning et huvilistel oleks pärast kirikuga tutvumist samas kõrval veel midagi teha.

Kirik peab ehitamist hädavajalikuks

Kiriku vallikraavi ehitamise poolt on kahe käega Jõhvi Mihkli koguduse pastor Peeter Kaldur: "Mina olen täiesti veendunud, et sinna tuleb midagi teha, muidu pole ta muud kui üks prügiauk." Tema sõnul oleks kirikule kuuluvasse vallikraavi atraktiivsete objektide lisandumine tervitatav, kuna siis oleks huvilistel kiriku juures rohkem tegevust. Lisaks infopunktile, käimlale ja kohvikule võiks tema arvates sinna teha ka Jõhvi vallamuuseumi ruumid, arvestades, et kirikus asub juba kirikumuuseum. "Ja Jõhvi I-punkt on ju praegu väga haledates tingimustes," lisas ta.

Tauno Võhmar ütles, et see, mis vallikraavi teha võiks, ei ole peensusteni läbi mõeldud, sest oodatakse põhimõttelist otsust muinsuskaitselt. "Kui nad seda võimaldavad, astume järgmise sammu. Kui ei, läheb kogu ala lihtsalt haljastuse alla," kinnitas ta.

Umbes sellisena tahab vallavalitsus tulevikus näha kiriku juures asuvat vallikraavi: vasakus servas infopunkt, keskel kohvik ning paremas küljes koht vabaõhukontsertide jaoks.

Jõhvi kirik

*Jõhvi Mihkli kiriku ehitusajaks arvatakse 13. sajandi keskpaika ja tema teenindada oli peaaegu kogu Alutaguse muinaskihelkond.

* Jõhvi kiriku ehitajateks olid arvatavasti Edise parunid Taubed. Arvatakse, et kohal, kus praegu asub kirik, oli muistne eestlaste linnus.

* Kindluskirik, mida loetakse kõige tugevamini kindlustatud kaitsekirikuks kogu Eestis, moodustas ühtse kompleksi Edise ja Järve kindluselamutega. Olles neist idapoolseim, sai see alati esimese löögi osaliseks.

* Kirik koos vallikraaviga on arhitektuurimälestisena riikliku kaitse all.

Põhjarannik, 17. novembril 2007