10.09 Viru-Jaagupi kirik sai haavapuust kimmkatuse

Pühapäeval pühitseti Viru-Jaagupis Viru-Jakobi kiriku uus tornikiiver, mille katmine haavakimmidega võttis aega kaks aastat ja läks maksma 1,8 miljonit krooni.

Okupatsiooniaja lõpuaastatel paigaldatud vaskplekkkatus oli ehitatud valesti ja torni tungiv vesi rikkus kandekonstruktsioone, mistõttu oli uue tornikiivri rajamine möödapääsmatu, vahendasid Terevisiooni uudised.

Viru-Jaagupi kiriku torni katab nüüd uhke rootsipunane katus. Haavakimmid valiti tornikiivri kattematerjaliks seepärast, et see on selle maakiriku puhul ajalooline kattematerjal.

Viru-Jakobi kirik ehitati 15. sajandil, kuid torniosa ehitati alles 1878. aastal. Vaskplekist katuse iga osutus lühikeseks, haavapuit on aga tegelikult väga vastupidav katusematerjal.

"Meie lootused ulatuvad üle 100 aasta piiri," ütles Viru-Jakobi koguduse õpetaja Tarmo Linnas. Tema sõnul on Soomes niisugused haavakimmidest kirikutornide katused isegi 200 aastast  vastu pidanud.

Raha tornikiivri taastamiseks andis riiklik pühakodade programm, kuid kümnendiku rahast pidi kogudus ise välja käima. Väikese koguduse jaoks oli see aga väga suur summa, ütles õpetaja Linnas.

ETV24, 10.augustil 2007