Esileht » Uudis » Uudised »

Võidutuli avab vabadussamba

17.06.2009 | | Rubriik: Uudised

23. juunil, võidupüha esimestel minutitel avatakse piduliku tseremooniaga Tallinnas Vabadussõja võidusammas.
Võidupüha traditsiooni kohaselt süüdatakse üks võidutuli Tori sõjameeste mälestuskirikus, selle aasta teine tuli aga Jõgevamaal Kassinurme mägedel. Mõlemad tuled tuuakse Tallinna ja pannakse hoiule Jaani kirikusse, kust need võidusamba tseremoonia ajal välja tuuakse ning samba ette viiakse.
Võidupüha avamistseremoonia kavandanud Margus Kasterpalu avaldas, et plaan on tuled ühendada Harjumäe nõlval ja just see tuli süütab piltlikult võetuna ka vabadussamba.
Kahe tule üheks liitmise au on kaitseministril ja kaitseväe ülemjuhatajal. Seejärel peab kõne president ja avab samba, millele järgneb oikumeeniline pühitsustalitus. Edasi viiakse tuli Laiuse kirikusse, kust see 23. juuni hommikul leiab tee võiduparaadi toimumispaika Jõgeval.
Eelmisel aastal öölaulupeo lavastanud Kasterpalu ehitas avatseremoonia üles Urmas Sisaski oratooriumi «Pro Patria» muusikale, mille käigus jutustatakse eesti rahva vabaduspüüdest ja võitlusest selle eest. 2003. aastal salvestatud oratooriumi kannab ette kaitseväe orkester, esinevad ka umbes 200 lauljast koosnevad koorid. Sõnad Sisaski muusikale on pärit Jaan Lõolt, kes oli vabariigi esimese iseseisvuse ajal Asutava Kogu liige ning hiljem riigikohtunik.
Võidupüha tseremoonia algab 22. juuni õhtul umbes kell 23 ja kulmineerub mõni sekund või minut pärast keskööd, kui rahvas näeb esimest korda täies hiilguses kauaoodatud võidusammast.

EK

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)