Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Arvamus »

Viies ja kuues käsk

24.04.2008 | | Rubriik: Arvamus

Mõned arvavad, et piisab, kui kõik kümmet käsku täidaksid. Ei piisa, enne on neid vaja tõlgendada. Defineerida teod, mida seal kästakse või keelatakse.
Näiteks. Jeesus radikaliseeris Mäejutluses kuuenda käsu: «Te olete kuulnud, et on öeldud: Sa ei tohi abielu rikkuda! Aga mina ütlen teile: Igaüks, kes naise peale vaatab teda himustades, on oma südames temaga juba abielu rikkunud.»
See käib meeste kohta. Aga kui naine vaatab himustades meest? Siis on tegu viienda käsuga. Kui naine vaatab mehele himura pilguga otsa ning mees lööb silmad maha ja pöörab pea, siis ta on mõrtsukas. Ta on tapnud veel sündimata elu.
Katoliku katekismus ütleb selgelt: «Kiriku õpetus väidab, et kunstlikud viljastumisvastased vahendid on Jumala tahte vastased. Kunstliku sünnikontrolli juurde kuuluvad tabletid ja vahendid (näiteks kondoomid ja pessaarid), mis takistavad lapse eostamist» (vt http://katoliku.ee/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=53). Seda õpetust esindab ka MTÜ Miikaeli Ühendus portaal www.abort.ee, mida doteeritakse hasartmängu nõukogult saadud rahaga – abordi vältimise vahendid on Jumala tahte vastased. Niisiis Kiriku seisukoht on klaar ning selle tõsiselt võtmine on andnud Ladina-Ameerika ülikõrge iibe.
Veebiajakiri Meie Kirik (www.meiekirik.ee) avaldas uudistetoimetuse kirjutise «Luterlasest minister kahtleb kiriku seisukohtades». Kohemaid võttis selle üle ka kristlik Interneti-portaal Kompass, vt Luterlasest minister kah#29557C.
Artikkel lõpeb insinueeringuga: «Maret Maripuu on EELK Tallinna Jaani koguduse juhatuse liige.» Kompassis kommenteeritakse: «Tekib õigustatud küsimus, millal Jaani kogudus proua Maripuu juhatusest välja arvab? Või võibki luterlane selline mitmepalgeline olla?» Ja järgmises: «..aga nii see enamasti ongi. Kuidas sa muidu lollikeste hääli saad.»
Kuigi 2005. aastal heaks kiidetud EELK dokumendis «Kiriku sotsiaalne sõnum» öeldakse ainult: «Abort (välja arvatud meditsiinilistel näidustustel) on tapmine, seega lubamatu ja tuleb keelustada», jääb tunne, et vahepeal on vaikimisi üle võetud Kiriku seisukohad. Mingid salaotsused peavad olema, sest mitte ükski EELK kirikuvalitsuse liikmetest ei ole Meie Kiriku tõlgenduse ega sotsiaalministri isiku ja usu ründamise vastu protesteerinud, ja muidu nii häälekad Martin Lutheri Ühingu õpetatud teoloogid hoiavad oma suu kombekalt kinni.
Kümne käsu täitmine ei ole nii lihtne kui paistab. On ka kaheksas käsk. Mitte ainult sündimata resp. eostamata elu, vaid veel enam vajab kaitsmist teise inimese au ja väärikus.
Olen rivitu, emeriitõpetaja ja ei saa esindada kirikut kui organisatsiooni. Palun endise hingekarjasena Maret Maripuult andeks ülekohtu pärast, mida talle tehakse! O sancta simplicitas…

Toomas Paul

Üks kommentaar artiklile “Viies ja kuues käsk”

  1. MLÜ-lane ütleb:

    Lp. T. Paul. Mõistan Teie pahameelt. Tõesti vajab defineerimist ‘meie’, ‘kirik’ ja Meie Kirik’. – Kes nad on? Ning nende seos EELK-ga? Samas ei pea ma süüd tundma, et ei loe igapäevaselt Teie poolt nimetatud allikaid ega veel vähem kõiki kommentaare. Teie poolt tsiteeritud repliigid on veel suhteliselt viisakad halvustusavaldused muude räiguste taustal. Kes jaksaks iga tahmakübeme ja haisupahvaka peale reageerida?
    Muide, kui Kompass tahab olla tasakaalustatud ja sõltumatu kristlik portaal ning mitte ühe kildkonna hääletoru, peaks ta avaldama ka Teie vastulause.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)