Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Vend Roger’ raamat

01.02.2012 | | Rubriik: Kultuurielu

 Lugejateni on jõudnud eestikeelne Taizé venna Roger’ kirjutiste kogumik «Armasta ja ütle seda oma eluga».

Vastutav toimetaja Mari-Ann Oviir ütles, et tema jaoks on see üks väheseid raamatuid, mille kohe läbi loed ja õhkad vaimustusest nii alguses kui lõpus.
Vend Roger’ rajas 1940. a Prantsusmaale Taizé külla vennaskonna, et oma eluga teenida Jumalat, ligimesi ja teha seda lepituse vaimus. See tähendas esialgu peamiselt sõjapõgenikest juutidele peavarju andmist, mis on nüüd kasvanud üleilmseks armastustööks. Alates 1990ndatest on seda paika külastanud ja kogukonnaelust osa saanud sadu eestimaalasi.
Minul on läinud selle raamatu lugemisega pikem aeg, sest ikka rändab mõte palveks ja eks see Roger’ lugemine juba iseenesest üsna meditatiivne tegevus ole.
Kinkisin raamatu nii neile, kel rännak Prantsusmaale veel kontides, kui ka neile, kes Taizést midagi ei tea, samuti elust ja armastusest, mida jagatakse. Usun tõesti, et nagu venna ja Taizé kogukonna elu kõnetab iga inimest, nii kõnetab ka raamat.
Kirjutise peatükis «Lehekülgi päevaraamatust» on osa «Su püha olgu ilma lõputa» ning seal on trükitud sissekanne Ro­ger’ päevaraamatust täpselt täna 42 aastat tagasi: «Terve päeva jooksul, ükskõik kus ma olen või kellega ma räägin, leian ma mooduse vaadata, mis taevas juhtub. Nõnda palju loomingulisust pidevas muutuses, nõnda palju kulda, mis on välja toodud säravates hallides toonides, teevad mind reipaks ja ma kannan raskusteta vastuolude koormat.»
Mari Paenurm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)