Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Veerandsada aastat muinsuskaitseliikumist

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Eesti Muinsuskaitse Selts (EMS) tähistas 12. detsembri keskpäeval (12.12.12) Tallinnas Suurgildi hoones oma 25. aastapäeva piduliku konverentsi, näituse avamise ning juubelikogumiku esitlusega.

Koosviibimisel meenutati, et muinsuskaitseliikumine oli taasiseseisvumisaja massiivsemaid rahvaliikumisi ning kõige esimene, millest moodustus ülemaaline organisatsioon. Liikumine rõhutas ajaloomälu katkematust ning taastas meie iseolemise sümboleid.
Päevakohase ettekandega astusid üles seltsi auesimees Trivimi Velliste ja esimees Jaan Tamm. Sünnipäevalast EMSi õnnitlema tulnud president Toomas Hendrik Ilves meenutas oma sõnavõtus veerandsaja aasta tagust Nõukogude okupatsiooni loojangut, mil eestlased omistasid sõnale «muinsuskaitse» sootuks avarama tähenduse, kui seda on vana hoidmine ja säilitamine. «Muinsuskaitseliikumisest sai üks oluline suunaandja iseseisva riigi taastamise teel,» kinnitas president Ilves.
Aastapäevale pühendatud koguteoses «Eesti Muinsuskaitse Selts 25» annavad 27 autorit enam kui 400 leheküljel ülevaate seltsi, mille lipukirjaks on «Muinsuskaitse on meie tuleviku kaitse» loomisest ning veerandsajast tegevusaastast. Seltsi algusest kirjutanud Trivimi Velliste, Jaan Tamm ja Ants Kraut meenutavad, kuidas selts oli okupatsioonivõimudele pinnuks silmas, ja mitte asjata – sai ju EMSist alguse võimas rahvaliikumine, mis viis Eesti iseseisvuse taastamiseni. Mart Laar kirjutab seltsi ajalootoimkonnast ning Tõnis Lukas sellest, kuidas Tartu muinsuskaitsepäevad tõid 14.–17. aprillini 1988 rahva tänavaile ja trikoloorivärvid sinise, musta ja valge ühele joonele. Lisaks Eestis toimuvale annavad mitmed autorid ülevaate ka Välis-Eestis toimunud muinsuskaitseliikumisest. Kõvakaaneline raamat on rikkalikult fotodega illustreeritud.
Eesti Kirik