Slava Ukraine

Veerand sajandit kooslaulmist

19.09.2007 | | Rubriik: Määratlemata

KOSK esinemas Jaani kirikus peadirigent Riho Ridbecki juhtimisel.

KOSK esinemas Jaani kirikus peadirigent Riho Ridbecki juhtimisel.

EELK koorijuhtide ja organistide segakoor KOSK pühitses laupäeval, 15. septembril Tallinna Jaani kirikus kauni kontserdiga 25. sünnipäeva.

Kontserdil esitati osi Jakob Obrechti missast Salve diva parens ning eesti heliloojate vaimulikke laule. Koori juhatasid Heli Jürgenson, Riho Ridbeck ja Jan-Jürgen Wasmuth (Saksamaa). Kaategevad olid Anne Jalakas, Virge Ventsel, Jüri Vaino, Rottraut Wasmuth, Anne Sarrap ja Piret Rips. Kontserdil esines ka Alamsaksi kirikukooride ansambel, mis loodud spetsiaalselt KOSKi juubeliks ja kus laulavad Hannoveri piiskopkonna kirikumuusikud.
Segakoor KOSK loodi 1982. aastal organist Hella Tedderi eestvedamisel. KOSK on projektikoor – kokku saadakse paar korda aastas laululaagrites, et uus kava selgeks õppida. Kooris laulab kirikumuusikuid ja koguduste koorilauljaid ning vaimulikke kõikjalt Eestist. Lauldakse nii Eesti kui ka Euroopa heliloojate loomingut. Kavas on ka Riho Ridbecki muusika psalmide tekstidele ning Jan-Jürgen Wasmuthi kaanonid.
Koori peadirigentideks on olnud Hella Tedder, Marika Kahar, Ene Üleoja ja Heli Jürgenson. Alates 2003. aastast on peadirigent Riho Ridbeck – vanamuusikaansambli Hortus Musicus laulja ja instrumentalist, Tallinna Püha Vaimu koguduse kammerkoori dirigent.
KOSK on laulnud EELK kirikupäevadel ja vaimulikel laulupidudel nii kodumaal kui Soomes. Selle aasta augustis käidi kontserdireisil Saksamaal. Ilmunud on ka kaks CD-plaati: Grzegorz Gerwazy Gorczycki Missa pashalis (2001) ja Jakob Obrechti missa Salve diva parens (2005).
Juubelikontsert Tallinna Jaani kirikus võeti südamlikult ja pika aplausiga vastu. Koori oli tulnud tervitama ka peapiiskop Andres Põder. Vaimuliku sõnaga üles astunud õpetaja Arne Hiob meenutas neid 25 meie hulgast lahkunut, kes kunagi selle koori asutasid. Kooriliikmete erilise tänu aastatepikkuse organiseerimistöö eest, mida sellise projektikoori puhul vaja teha on, pälvis üks staazikamaid lauljaid, Tallinna Jaani koguduse naiskoori dirigent Aivi Otsnik.

Tiiu Pikkur
* * *
EELK aukiri
kauaaegse kirikumuusika viljelemise ning kirikumuusikute koondamise ja innustamise eest anti EELK koorijuhtide ja organistide segakoorile KOSK 25. aastapäeva puhul.

2 kommentaari artiklile “Veerand sajandit kooslaulmist”

  1. Külaline ütleb:

    lubas keegi kommentaare kustutada või?vinguvate vanaeitede pilli järgi tantsid ainult,las põlevad oma vihas,pole sinu mure kui sõna ära ei seedi ja huumorivaesuses süüdista ainult kõvera suuga vanamutti,mitte kunagi valitsusele kaasa kaagutavat martin lutherit.kas kaagutas nunnakloostri pihikapis nagu peetruse kukk või tõlkis piibli saksa keelde,seda aruta lihula pastori võilaos,mitte ära tassi rohuneeme surnuaiast lödi käega pinke mu kotta.teed jumala nime täis,kui kümme meest surnukirstule ritta ei lao viimsis.

  2. Külaline ütleb:

    kas ei saanud aru,et teoloogilistel teemadel aruta siin,võrdlev usuteadus ja sigmund freud pane kirja,mati unt on eesti keelde kenasti pannud need keerulised meistrid.kui usklik vanamutt aru ei saa,mis kirjas,peksa teda rihmadega piinapingil ja karju kõrva värdjas eit oled,halva iseloomuga,rumal ja vastik,ema ka veel.naine on saatanast,selleks ema alati poja vaenlane,ka neitsi maarja vana lits hargitas ainult jumalale jalgu kiimane polonka,arvas blondi peaga vaimu ära võluda,aga jumalale meeldivad neegri eided.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)