Esileht » Online » Online artiklid »

Veel Pöide Maarja kirikust

13.05.2011 | | Rubriik: Online artiklid

5. augustil 1940 lõi välk Pöide kiriku torni põlema. Kogu ümbruse rahvas jooksis kokku ja jõudis selleaegsete vahenditega hoida ära kiriku täieliku hävimise.

Kogu kiriku sisustus jäi puutumata ja terveks. Jumalateenistused jätkusid. Esimesel nelipühal, 28. mail 1944 õnnistas õpetaja Puusepp leerilapsi, keda oli 20, nende hulgas Aksel Reinmets, kes elab praegu Reina külas.

Teenistused jätkusid seni, kuni tulid uuesti sisse vene sõjaväelased. Nad asusid elama kiriku pastoraati ja ka köstrimajja. Ja siis algas Pöide kiriku sisustuse lõhkumine.

Kirvega lõhuti puruks kõik, mis aitas ahjus põletada. Veel elavad inimesed, üks nendest Linda Ennemuist Pöidelt, kes oma silmaga nägid, kuidas vene sõdurid mööda külatänavat käisid ja lõhutud oreli vilesid puhusid. Minu isa Eduard Ratassepp oli Pöide kiriku organist. Lisan kaks pilti Pöide kiriku seestvaatest, et kõik näeksid, kui ilus ta oli.

Nüüd, kui on saadud üles ehitada Peterburi Jaani kirik ja kui on saadud Venemaalt raha küsida Lasnamäele ehitatava õigeusu kiriku tarvis, on mõistetav, kust küsida raha Pöide kiriku jaoks. Selle sisustuse lõhkusid ju ära nõukogude sõjaväelased. Siis alles taotleda raha Euroopa Liidust, nagu oli ühes artiklis.

Edasi loe Meie Maast.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)