Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Vana kiriku noor kogudus

19.01.2007 | | Rubriik: Uudised

Tallinna Püha Vaimu kogudus tähistas pühapäeval 130. aastapäeva.

Püha Vaimu koguduse õpetajad (vasakult): Valdek Johanson, Mårten Andersson, Gustav Piir ja Tiiu Hermat. Õpetaja Piiri selja taga seisab Ylöjärvi koguduse emeriitõpetaja Antero Honkkila.

Püha Vaimu koguduse õpetajad (vasakult): Valdek Johanson, Mårten Andersson, Gustav Piir ja Tiiu Hermat. Õpetaja Piiri selja taga seisab Ylöjärvi koguduse emeriitõpetaja Antero Honkkila.

Pidulikul jumalateenistusel teenisid kõik koguduse õpetajad: Gustav Piir, Tiiu Hermat, Mårten Andersson ja Valdek Johanson. Lauluga teenis kaasa koguduse kammerkoor Riho Ridbecki juhatusel ja organist oli Kristiina Hoidre. Juubelile olid tulnud sõpruskoguduste esindajad Soomest Helsingi Taivallahti kogudusest ja Ylöjärvi kogudusest.

Eestlaste osakaal Püha Vaimu koguduses hakkas jõudsalt suurenema 19. sajandil seoses tööstuse arenguga ja eestlaste tulekuga maalt linna.

Püha Vaimu kogudus soovis oma kirikut, et vabaneda raehärrade võimu alt. Alustati oma kiriku ehitamist. Kui 1867. a Püha Johannese (Jaani) kirik valmis sai, siis mindi Püha Vaimust uude kirikusse üle pidulikus rongkäigus. Väiksem osa liikmetest läks mujale, näit Kaarli kogudusse, mis oli taasasutatud 1862. a ja kasutas Toomkirikut niikaua, kui Kaarli kirik 1870. a valmis.

Ehkki eestikeelseid jumalateenistusi on Püha Vaimu kirikus peetud juba 1531. aastast, asutati praegune kogudus 1877. aastal. Kümme aastat tühjana seisnud Püha Vaimu kirikussse asutasid kaks meest kingsepp Agasild ja kohtuteener Wender uue koguduse, mis on täna 130. aastapäeva tähistanud koguduse sünniaastaks.

Kogudust on teeninud kaheksa vaimulikku, neist kõige kauem (aastatel 1964–1994) peapiiskop Jaan Kiivit jun. Praegu on Püha Vaimu kogudusel neli õpetajat ja teenistusi peetakse ka inglise, läti ning viipekeeles.

Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)