Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Välis-eesti laste joonistuste, kirjatööde ja fotode näitus

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Haridus- ja teadusministeeriumil on kavas emakeelepäeval, 14. märtsil avada näitus neist eesti keele õpetuspaikadest, mis asuvad välismaal.
Aastakümneid (Venemaa ja Ukraina eesti kogukondades ligemale 100 aastat) on eesti keelt õpetatud nn eesti koolides, täiendkoolides ja pühapäevakoolides. Ehkki õppijate arv on vähenenud, on juurde tekkinud päris uusi õpetuspaiku: Kopenhaageni eesti pühapäevakool Taanis ja Tšerepovetsi eesti seltsi laste keelekursused Venemaal. Uut hoogu on andnud Eestist saadetud õpetajad Petseri, Ülem-Suetuki ja Aleksandrovka kooli laste emakeeleõpingutele.
Näitusematerjalid on ministeeriumi saabunud Helsingi Roihuvuori koolist, Toronto eesti täienduskoolidelt, Austraalia eesti pühapäevakoolist, Kopenhaageni eesti pühapäevakoolist, Aleksandrovka keskkoolist, Peterburi eesti seltsilt, Petseri II keskkoolist, Salme ja Sulevi küla koolidest ning Ülem-Suetuki koolist. Mitme kooli materjalid on alles teel. Kui keegi veel otsib kontakti, siis minu e-posti aadress on piret.toomet@hm.ee, tel 07 350 225.
Näituse korraldamisel oleme mõelnud, et väljapanek teadvustab välis-eestlaste kõige nooremat põlvkonda, see on pilguheit nende lapsepõlve ja lähemasse ümbrusse. Näitus võiks olla eesti keele õpetuse üks osa, see pakub lastele eestikeelset tegevust.
Niisuguse näituse kokkupanemise käigus tekkivad kogemused ja mõtted on aluseks metoodikale, mida pakkuda välismaal asuvatele koolidele, kus õpetatakse eesti juurtega lastele eesti keelt. See on algatus, mis oleks lastele (ja nende väikestele ja natuke teistmoodi koolidele) õpetlik, huvitav ja enesehinnangut tõstev. Koolid on teinud ettepaneku, et Eesti võiks välja pakkuda ühistegevuse võimalusi, võistluseid jms.
Kui väljakuulutatud algatust järgivad mitu kooli, saab kokku panna suure ühisnäituse või anda välja raamatu, mis tegeleb välis-eestlaste ja välis-eestlusega, aga tavatu nurga alt – praeguste välis-eestlaste kõige noorema põlvkonna pilgu läbi.
Piret Toomet,
haridus- ja teadusministeeriumi keeletalituse välisõppe ekspert