Esileht » Arvamused » Arvamus »

Valik on sinu käes

16.10.2002 | | Rubriik: Arvamus, Juhtkiri

Valimiste-eelsest sagimisest tüdinenud koguduseliige tormas kiriku uksele Sõõrikupartei valimisreklaami maha tõmbama: «Igale poole nad ka oma reklaame kleebivad.» Suutsin teda siiski tagasi hoida.
See oli lihtsalt Tartu linna erinevate koguduste ühise noorteõhtu teade. Valimistepäeva eelsel õhtul toimub Emajõe ärikeskuse 13. korrusel järjekordne noorteõhtu. Valida saab endale kõige ilusama sõõriku. Oodatud on kõik, kellele sõõrikute söömine meeldib.
See väliselt lõbus noorteõhtu sisaldab alati varjatult ka sügavama sisu. Valik tuleks langetada hoopis tõsisemates asjades.
Sageli tundub, et ka kohalike omavalitsuste valimistel on tegemist sõõrikute või isegi präänikutega. Tuleb valida, kelle pakutav on kõige rasvasem. Valik pole kerge, sest sõõrikud tunduvad vahel üsna sarnased. Mäletan ühest Priit Rannuti Saaremaal peetud jutluses öeldud lauset: «Meie valik piirdub sageli sellega, et otsustada, kas süüa tanguputru hapu või rõõsa piimaga.»
Kui suur on sellel nädalal meie valikuvõimalus?
Otsustasin vaadata, mida räägib Piibel valimistest. Sõnavorme «valimine» ja «valima» ei esine Piiblis kordagi. Valikute langetamisel isikute vahel ei ole kordagi juttu nende programmidest ja lubadustest. Valik langetatakse isikuomaduste põhjal. Valitakse mehi võitlusesse vaenlaste vastu või teenimisülesannetesse.
2Ms 18:25 öeldakse: «Ja Mooses valis tublisid mehi kogu Iisraelist ning pani nad juhtideks rahvale, pealikuiks iga tuhande, saja, viiekümne ja kümne üle.»
Apostlite tegude 6. peatükis räägitakse murest selle pärast, et igapäevases abiandmises jäeti lesed kahe silma vahele. Siis ütlesid apostlid: «Vennad, vaadake endi seast seitse meest, kellel on hea maine ja kes on täis Vaimu ja tarkust, et me võiksime nemad seada sellesse ametisse.»
Piibel räägib ka Taaveti valimisest. Saamuelile ütles siis Issand: «Inimene näeb, mis silma ees, aga Issand näeb, mis südames.» See oli Taaveti Iisraeli kuningaks valimise alus.
Ka John Wesley on öelnud: «Andke mulle 100 meest, kes ei karda kedagi peale Jumala, ja ma pööran kogu maailma ristiusku.»
Tähtsaim aga, mida tuleb valida, ei ole seotud isikute valimisega. Valik tuleb langetada Jumala suhtes. 5Ms 30:19 öeldakse: «Ma kutsun täna tunnistajaiks teie vastu taeva ja maa: ma olen pannud su ette elu ja surma, õnnistuse ja needuse. Vali nüüd elu, et sina ja su sugu võiksite elada, armastades Issandat, oma Jumalat, kuulates tema häält ja hoidudes tema poole! Sest see on su elu ja su päevade pikkus…» Siin ei saa olla küsimust, kas teha valik või mitte. Valimata jätmine on samuti valik, kuid mitte hea.
Armsad sõbrad, me peame ka nendel päevadel tegema oma valikud 20. oktoobril toimuvate kohalike omavalitsuste valimisel. Kindlasti tuleb valima minna, kuid hoidugem sattumast Sõõrikuparteisse.
Joel Luhamets, assessor

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)