Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

Valga orel ühendab oreliehituse parimad traditsioonid

13.06.2012 | | Rubriik: Teated


Nagu tavaks saanud, saab ka sel suvel kuulata Valgas orelikontserte. Selleaastaste kontsertidega tähistatakse oreli 145. aastapäeva.

Valga Jaani kiriku orel on pühitsetud 19. augustil 1867. Selle ehitas Euroopas tuntud oreliehitaja Friedrich Ladegast oma töökojas Weissenfelsis. Kuna Friedrich Ladegast (1818–1905) sai eeskuju 18. sajandi kuulsa oreliehitaja Gottfried Silbermannilt (1683–1753), viimane aga oli teinud tihedat koostööd Johann Sebastian Bachiga (1685–1750), siis sobib Valga orelil esitada Johann Sebastian Bachi oreliloomingut.
Veel on Friedrich Ladegast õppinud ühe teise Prantsusmaa 19. sajandi tuntud oreliehitaja Aristide Cavaillé-Coll’i (1811–1899) juures. Nii võib öelda, et Friedrich Ladegasti töödes on ühendatud Euroopa parimad oreliehituse traditsioonid. Oma pika elu jooksul ehitas Ladegast ligi 200 orelit, millest originaalsel kujul on säilinud kümmekond pilli, neist üks Valgas.
16. juunil kell 19 esineb Andres Uibo õpilane Denis Kasparovitš Tallinnast kontserdiga «Helilooja portree. Dietrich Buxtehude».  See on sel suvel ainus kontsert, mis on piletiga, hind 4 eurot,  sooduspilet 2 eurot. Teised kontserdid on vabatahtliku  annetusega.
7. juulil kell 19 esinevad  Ines Maidre orelil, Eugen Simson-Valtin viiulil,  Ingmar Simson-Valtin viiulil ja Iris Maidre-Aarvik vioolal. Kontserdi «Romantism & gooti impressioonid» kavas on Leon Boёlmanni, Max Bruchi, Camille Saint-Saёnsi, Vitali-Charlieri, Ottorino Respighi loomingut.
4. augustil kell 18 algava kontserdiga lõpetab Valga Jaani kiriku muusikasuve huvitav duett: David Timm orelil (Saksamaa) ja Lembit Saarsalu saksofonil.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)