Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

Valga Jaani kiriku muusikasuvi

08.06.2011 | | Rubriik: Teated


Nagu tavaks saanud, peetakse Valga Jaani kirikus järjekordselt muusikasuve.

Just suvi on parim aeg korraldada Eestimaa kirikutes kontserte, sest kirikud on siis soojad ja rohkem inimesi liikvel. Väga paljud kirikud on avatud ja ka Valga Jaani kirik osaleb sellel aastal «Teeliste kirikute» projektis.
Muusikasuve raames toimub üheksa kontserti. Võiks olla rohkem, kuid rahalised võimalused seavad piirid. Seepärast jäi kahjuks ära Valga kirikus traditsiooniks saanud rahvusvaheline suveakadeemia, mille raames toimuksid nii meistriklassid kui ka kolm orelikontserdi, kus esineksid mainekad organistid Soomest ja Taanist. Loodame, et õnnestub järgmisel aastal.
9. juunil kell 18 on Valga linna sünnipäevale pühendatud kontsert, kus esinevad linna muusikakollektiivid ja antakse üle linna aukodaniku tiitel.
11. juunil kell 17 on minu orelipooltund, mis on samuti seotud Valga linna päevadega. Kavas on Johann Pachelbeli orelilooming.
2. ja 9. juulil on minu orelipooltund, kavas on prantsuse ja saksa barokkmuusika.
16. ja 23. juulil esineb orelipooltunnis Ester Liinak. Orelipooltundide algus on kell 12.  30. juulil kell 18 on kontsert «Jalutuskäigud Edgar Arroga». Esinevad Ines Maidre orelil ja Eugen Simson-Valtin ning Ingmar Simson-Valtin viiulitel. Kavas on peale Edgar Arro loomingu Bela Bartoki ja Ole Bulli teosed.
Muusikasuvi lõpeb kahe huvitava koorikontserdiga. 21. augustil kell 18 esinevad Minimuusikali solistid ja koor. Juhatab Piret Puusta Tallinnast. Kavas eesti heliloojate muusika. Muusikasuve viimane kontsert on 27. augustil kell 18.  Esinevad Läti metsatöötajate koor Silvicola ja Eesti metsatöötajate koor Forestalia.
Järgmisel aastal saab Valga Jaani kiriku orel (fotol) 145 ja siis on plaanis kutsuda esinema rohkem organiste. Tore, kui toimuks rahvusvaheline suveakadeemia. Esinema ootame Ladegast-Kollegiumi president dr fil  Alexander Koschelit Saksamaalt, kuna Valga Jaani kiriku oreli on ehitanud 19. sajandi saksa parim oreliehitaja Friedrich Ladegast 1867. aastal Weissenfelsis. Orel kuulub õigustatult Euroopa 200 parima oreli hulka, seepärast on Alexander Koschel huvitatud tulla siia esinema.
Vaatamata sellele, et Valga koguduses pole oma kirikuõpetajat ja kirikuhoone vajab hädasti remonti,  on muusikatöö toiminud kogu aeg tasemel, sest meil on väga haruldane ja korras orel.
Jüri Goltsov,
Valga Jaani kiriku organis

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)