Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Vaimupuudega inimene ootab avatud suhtlemist

22.08.2012 | | Rubriik: Kirikuelu

Oikumeeniline noorteliikumine Usk ja Valgus, mille keskmes on intellektipuudega noored ja nende lähedased, tähistas Rakveres oma 40. sünnipäeva.

Rahvusvaheline kristlik liikumine, mille sümboliks on Noa laev kui elu ja lootuse märk, on valinud kohtumiste aastateemaks «Oleme kõik palverännakul Issanda kutsel». Palves teel olemise motiivile keskendus ka kokkutulek Rakveres, kuhu saatsid oma esindajad Norra, Rootsi, Taani ja Hispaania.
Et vaimupuue on tihti seotud liikumisraskusega, siis ei võetud palverännakuks pikka distantsi. «Tegime ringi kirikupargis koos palvepeatuste ja lauluga,» vahendas õp Tauno Toompuu, kes korraldab Rakveres kord kuus Usu ja Valguse rühma kooskäimisi. Teine rühm tegutseb Kuressaares, kus doktor Virge Nemvaltsi eestvedamisel liikumine 2003. aastal Eestisse jõudis. EELKs on vastava tööga tegelnud õpetajad Elve Bender ja Tiina Ool.
Kahte rühma peab Tauno Toompuu Eesti jaoks kindlasti ebapiisavaks, et tagada kristliku taustaga arengupuudega inimestele ja nende lähedastele kooskäimise võimalus emotsionaalse toe saamiseks. «Vahel on sellistel inimestel ebamugav osaleda jumalateenistustel, siis on teretulnud spetsiaalselt neile kohandatud teenistused,» nimetab Toompuu.
Erivajadustega noortele sobib hästi sümbolirohke spiritualiteet. «Nendel teenistustel pakutakse osalejatele võimalust tegevusega kaasa lüüa, näiteks küünalt süüdata, ning kristliku armastuse vahendamise märgiks mõjub arusaadavalt üksteise embamine.»
Näpunäiteid vaimupuudega koguduseliikmega käitumiseks jagatakse hingehoiukursustel. «Vaimupuudega inimene pole vaimuhaige, sestap ei ole mingit spetsiifilist ettevalmistust vaja, piisab avatud hoiakust,» räägib Toompuu, rõhutades, et enamik intellektipuudega inimestest reageerib sõbralikule suhtumisele tänulikkusega. «Meil, nn tervetel, on neilt palju õppida. Koos olles kaob hierarhia, asendudes siira lapsemeelega,» toob ta näite.
Kui on inimesi, kel huvi ja vajadus vaimuliku toe järele seoses enda või pereliikme intellektipuudega, saab liikumisega liitumiseks lisainformatsiooni koduleheküljelt uskjavalgus.onepagefree.com.
Liina Raudvassar

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)