Esileht » Uudis » Uudised »

Vaimulik laulupidu toimub jälle Tartus

29.02.2012 | | Rubriik: Uudised

EELK kirikupäeva ja laulupeo kulminatsiooniks on olnud alati ühine hingamine laulukaare all, see on suur rõõmupäev ka meie dirigentidele. Pildil (vasakult) Sirje Kaasik, Külli Salumäe ja Merle Liblik.  Mari PaenurmVeebruaris tuli kokku EELK Kirikupäeva ja Laulupeo SA tegevsekretäri Kaie Tanneri kutsutud meeskond, et arutada 2015. aasta ühise suure peo korraldamist.

Eelmisest ühisest peost on möödas poolteist aastat ning peale settinud muljete ja mälestuste on põhjalikult läbi töötatud ka varasema korralduse tagasiside.

Kokkuvõtted eelmisest peost
Kriitikat on pälvinud osaliselt idee korraldada EELK kirikupäev ja laulupidu ühise üritusena. Nagu tõdesid ka seekord kohal olnud eesotsas peapiiskop Andres Põderiga, ei ole meil tegelikkuses jõudu ega ressurssi kahe eri ettevõtmise korraldamiseks, mis ühtviisi esindusliku hulga inimesi kohale tooks.
Teiseks on olnud küsimuse all kirikupäeva ja vaimuliku laulupeo aeg, mis eelmisel korral ei olnud väga kooli lõpetava noore sõbralik. Et olla nähtav ja pildil, tuleb ka 2015. aastal arvestada muude suurüritustega ning püüda korraldada pidu nii, et see ei paneks osalejaid suurte dilemmade ette, millest osa võtta. Esialgse kava kohaselt võiks nii kirikupäev kui vaimulik laulupidu toimuda Tartus 2015. aasta juuli esimesel nädalalõpul.
EELK Laste- ja Noorsootöö Ühenduse esindaja Mari-Ann Oviir lisas, et suvise noorte suurürituse JäPe liitmine vaimuliku laulupeo ja kirikupäevaga ei ole hea variant, ehkki õnnestus möödunud korral kenasti. Noortelaager ja Tartus peetav pidu on eri formaati. «Küll aga on vaja head ja läbimõeldud noorteprogrammi ka vaimuliku laulupeo ajaks,» lisas Oviir.

Ühise asja ajamine
Nagu rõhutas assessor Tiit Salumäe, on kiriku jaoks oluline taolise suurürituse korraldamine juba seetõttu, et motiveerida väikestes kogudustes ja muusikakollektiivides kaasa löövaid inimesi. Peapiiskop Põder tõi välja, et kogudustes võiks juba varasemalt lisaks kooride esitatavale ühiselt läbi võtta mingisuguse lauluvara, mida saaks ka programmi raames mõnel koosviibimisel Tartu peo ajal laulda. See annaks taas võimaluse mõtestada laulu tekkelugu.
Kirikupäeva üritused võiks koonduda enam kesklinna piirkonda ja olla kutsuvaks ning huvipakkuvaks ettevõtmiseks nii linlasele kui siinsele külalisele. Nii laulupeo kui kirikupäeva korraldajad hakkavad Tartus oma kohti sisse võtma juba nädala jagu varem, avajumalateenistus on plaanis pidada neljapäeva õhtul ning laulupidu võiks toimuda Tartu laululaval laupäeva õhtul.
Erinevad ettevõtmised on kindlasti ka Tartu koguduste ühise koostöö heaks proovikiviks ning korraldustoimkond loodabki nüüd koguneda Taaralinnas maikuus, et haarata ettevalmistustesse eri koguduste aktiivi ja kirikumuusikuid.
Mari Paenurm

EELK Kirikupäeva ja Laulupeo SA
Nõukogu: Jüri Ehasalu (esimees), Ene Üleoja, Piret Aidulo, Joel Luhamets, Jaan Tammsalu
Juhatus: Heli Jürgenson (esimees), Kaie Tanner (tegevsekretär), Elo Süld

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)