Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Vaikse nädala muusika barokiaja pillidel

12.03.2008 | | Rubriik: Kultuurielu, Muusika

Laupäeval, 15. märtsil kell 18 ja palmipuudepühal, 16. märtsil kell 18 tuleb Tartus ja Tallinnas ettekandele J. S. Bachi suurteos «Matteuse passioon».

Näide barokiajal tehtud pillidest: Corelli barokkorkestri eestvedaja, barokkviiuldaja Mail Sildose ja lautomängija Robert Staaki käes. Fotod: erakoguDirigent Risto Joost.

 

Esimest korda esitatakse seda kaunist muusikat originaalpillidel ehk barokiaja pillimeistrite kätetööl. Tartu ja Tallinna Jaani kirikus toimuvad kontserdid on osa agentuuri Corelli Music sarjast «Kirikupühad Maar-jamaal», mille patroon on peapiiskop Andres Põder.
Bach kirjutas «Matteuse passiooni» aastal 1727 või 1729. Tänapäeval on ehk raske mõista, kuidas võidi selline meister vahepeal sajandiks unustada, kuid nii see tollastes oludes tõepoolest kujunes.
Sada aastat hiljem otsustas Felix Mendelssohn teose Berliinis lühendatud kujul ette kanda ja sellest sai alguse Bachi muusika teine tulek publiku ette. Sageli on seda nimetatud Bachi renessansiks.
Teoses kõlab evangeeliumitekst, millesse on põimitud saksa luuletaja ja libretisti Picanderi kirjutatud tekstid, mis täiendavad ja seletavad Piibli sõnumit. Kristuse teekond ristile jõuab kuulajani evangelisti jutustuse kaudu. Imeliselt kaunis ja ülendava toimega muusikas vahelduvad aariad, retsitatiivid, koorinumbrid (koraaliseaded), lõigud orkestrilt.
Bachi muusika on täis sümboleid ja muusikalisi maalinguid. Kuulajal on kerge luua seost Kristuse pärast valatud pisarate ja laskuvate heliridade vahel, kogenum kuulaja tabab ära muusikalise ristimotiivi hetkedel, kui tekstis risti löömisest räägitakse. Pikki noote orkestripartiis, mis kõlavad Jeesuse sõnade ajal, on muusikauurijad tõlgendanud kui teda ümbritseva püha sära väljendamist helides.
Teose seekordne esituskoosseis on väga tugev. Jeesuse osa laulab Uku Joller, evangelisti osa Roland Liiv, Pilaatuse partii esitab Andrus Mitt, Juudase osas on Taavi Tampuu ning Peetruse partii toob kuulajani Aarne Talvik. Kuuleb ka Kädy Plaasi, Teele Jõksi, Katrin Targo ja Raul Miksoni kauneid hääli. Kooripartii esitab kammerkoor Voces Musicales. Luksust kuulda Bachi teost barokiaja pillidel pakub Corelli barokkorkester.
Ulatuslikku teost juhatab Risto Joost.

Anneli Remme

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)