Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vabariigi sünnipäeva jumalateenistus

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

kiriku altariruumis eksponeeriti esimest sinimustvalget lippu. Foto: Tiiu Pikkur

kiriku altariruumis eksponeeriti esimest sinimustvalget lippu. Foto: Tiiu Pikkur

Eesti Vabariigi 90. sünnipäeva hommikul oli vaatamata kergele vihmasajule Toompeale rühkivaid inimesi tavapärasest rohkem – siht kõigil üks – vabariigi sünnipäeva jumalateenistusele Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus.Ajalooliste kirikuvõlvide all oli proþektorite valgust, põrandal lookles meetrite viisi kaableid, üle kiriku särasid kaamerasilmad, õues seisis ülekandebuss – kõik oli aegsasti valmis, et pidulik jumalateenistus kõikjal Eestis nähtav oleks.
Kiriku platsil juhtisid liiklust politseinikud, et vahetpidamata saabuvatest kõikvõimalike riigilippudega kaunistatud autodest väljaastuvad kõrged külalised sujuvalt kirikusse siseneksid. Viimaks täpselt ettenähtud ajal, kolm minutit enne kümmet saabus presidendi auto. Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves ja pr Evelin Ilves kätlesid uksel Toomkoguduse juhatuse esimehe Raido Rüütliga, kes presidendipaari puupüsti täis kirikusse juhatas. Jumalateenistus võis alata.
Pidulikul jumalateenistusel jutlustas peapiiskop Andres Põder, kaasa teenisid peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, abipraost Patrik Göransson ja õpetaja Ivar-Jaak Salumäe. Organist oli Ene Salumäe. Muusikaliselt teenisid kaasa Tallinna Kaarli koguduse kontsertkoor Piret Aidulo ja Mikk Üleoja juhatusel ning Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse koor Laudate Dominum Veljo Reieri juhatusel. Kahe koori koostöö oli silmapaistvalt hea.
Traditsiooniliselt osalesid oma lippudega noorteorganisatsioonid: Eesti Skautide Ühing, Eesti Gaidide Liit, Kodutütred, Noored Kotkad ja Eesti Skautlik Antoni Keskgild.
Eesti Üliõpilaste seltsi korraldusel oli kiriku altariruumis eksponeeritud esimene sinimustvalge lipp, mida eelmisel päeval oli võimalus vaadata ka Pärnu Eliisabeti kirikus. EÜS toob ajaloolise lipu rahvale vaatamiseks ainult väga erakorralistel juhtudel.
Peapiiskop Andres Põder lausus jutluses, et vaevalt võis õpetaja Rudolf Kallas 4. juunil 1884 Otepää kirikus lippu pühitsedes kujutleda, et seesama lipp on nüüd riigilipuna meie ees. Pärast jumalateenistuse lõppu jätkus auväärse sinimustvalge juurde veel tükiks ajaks uudistajaid ja pildistajaid.

Tiiu Pikkur